arrow_back Submit Scores for Workout 2A Elite Master35-39 Scaled

Istanbul Throwdown 2019 Online Qualifiers

Workout

Workout 2A-Elite|Master|Scaled

With a 13-minute running clock:

2A
In 6-minutes:
5 attempts clean&jerk

Score: Total Weight Lifted

Workout Standards

SCROLL DOWN FOR ENGLISH

 

ÖNEMLİ: 2A ve 2B antrenmanları tek bir antrenman olarak (toplamda 13 dakika olarak) yapılacak ve tek bir video olarak çekilecektir. 2A 0 ve 6. dakikalar arasında sürecek, 2B ise hemen ardından başlayacak ve 6. ve 13. dakikalar arasında sürecektir. Skor girişi sırasında SADECE 2A antrenmanının skorunu girerken sistem video isteyecektir. 2B skorunu girerken sistem video linkini tekrardan istemeyecektir.

Antrenmanın 2A bölümü 5 adet clean and jerk denemesinden oluşmaktadır. Sporcu en fazla 5 adet denemeyi 6 dakika içinde yapmalıdır. 6 dakika başlatılmadan önce halter istenen kiloya önceden yüklenebilir. Sporcu antrenmanın her hangi bir yerinde halterdeki kiloyu arttırabilir fakat halterin ağırlığı hiç bir surette azaltılamaz. 6 dakika içinde sporcular en fazla 5 deneme yapabilirler ve antrenmanın skoru başarılı şekilde baş üstüne kaldırılan denemelerin tümünün kilolarının toplamı olacaktır. Eğer sporcu denemelerin herhangi bir tanesinde kaldırışı herhangi bir sebepten başarılı şekilde tamamlayamaz ise o deneme için alacağı skor 0 olarak kaydedilmelidir ve toplama 0 olarak girmelidir. Eğer sporcu 6 dakika içinde 5 denemeden daha azını yapabilir ise, antrenmanın skoru başarılı kaldırışlarının toplamıdır. Sporcunun 6 dakika içinde yaptığı en fazla 5 kaldırıştan hepsinin geçersiz olduğu durumlarda toplam skor 0 olarak girilmelidir. Antrenman sırasında sporcunun kaldıracağı halterin ağırlığını sporcu dışında herhangi biri takabilir ve değiştirebilir.

Clean and Jerk hareketinde her denemenin başında halter yerde hareketsiz olarak durmalıdır. Hareketin sonunda halter baş üzerinde dengede durmalıdır ve bu sırada dirsek, kalça ve diz eklemleri tam ekstansiyonda olmalıdır. Belirtilen şartların sağlamayan her kaldırış geçersiz (0 puan) sayılacaktır. Hareketin omuzlama kısmı standart omuzlama veya sabit omuzlama olarak yapılabilir. Atış kısmında da kullanılacak teknik sporcuya aittir ve de halterin baş üstünde yukarıda belirtilen şartlar dahilinde sabitlendiği durumlarda kaldırış geçerli olacaktır. Halterde her kaldırış öncesi plakaların iki yanına da klips takılması zorunludur. Klipssiz kaldırılan her kilodan ceza olarak %3 kesinti yapılacaktır. Klipslerin ağırlığı halterin toplam ağırlığına dahil edilemez.

Antrenmana başlamadan önce antrenmanla ilgili tüm ekipmanı, halteri ve halter plakalarını kiloları gözükecek şekilde kamera ile çekip bu görüntülerin antrenmanın tümünün yapılışına da dahil ederek tek seferde kesilmeden ve üzerinde oynanmadan popüler video sitelerinden birine yüklenmelidir. Videoyu çekerken kamera açısının tüm hareketleri en net şekilde gösterecek şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda videoda sürekli olarak çalışır durumda bir kronometrenin gözükmesi gerekmektedir.

-------------------------------------------------------------

IMPORTANT: Workout 2A and 2B will be done as a single workout with a running clock of 13 minutes. Workout 2A will take place between minutes 0-6 and workout 2B starts immediately after and will take place between minutes 6-13. ONLY A SINGLE UNCUT/UNEDITED VIDEO SHOULD BE UPLOADED FOR WORKOUT 2A AND 2B. It is enough to enter the link for the video when submitting scores for workout 2A. The system will not ask for a video link again for Workout 2B.

Workout 2A is 5 attempts clean and jerk. The athlete has 6 minutes to complete a maximum of 5 single attempts. The barbell can be pre-loaded to a desired weight before the workout starts. The athlete may increase the weight on the barbell any time within the workout but MAY NOT decrease the weight. Athletes may complete only as much as 5 lifts within the timecap and enter the sum of the 5 attempts as their score. If an attempt is unsuccessful as in a no-rep, the athlete gets a score of 0 for their particular attempt. If the athlete is able to attempt a clean&jerk less than 5 times within the time cap, the score will be the sum of the weights of the successful attempts. An effort of zero good lifts within the time cap results in a score of 0. Any person other than the athlete may load the barbell between attempts.

The barbell must start on the floor and come to full lockout overhead with the hips, knees and arms fully extended in a clean and jerk style. The clean from the floor to the shoulder can be any style (power clean is OK). The jerk portion of the lift may be done any style. (shoulder to overhead anyhow is OK) Before each c&j attempt the weights on the barbell has to be fixed with a collar on the both sides. Violation of this rule will result in a 3 percent cut from the weight lifted. The collar weight may not be counted towards the total weight of the barbell.

Prior to starting, film the plates and barbell to be used so the loads can be seen clearly. All video submissions should be uncut and unedited in order to accurately display the performance. Shoot the video from and angle that makes sure all movements can be seen clearly. A timer should also be visible at all times during the workout.

When converting lbs to kg for the weights lifted in workout 2 please divide the lbs by 2.2 and round up to the nearest kilo. For example 135lbs/2.2 = 61.36. Enter this as 62. You can find the minimum lbs weights you must use below:

25kg - 55lbs
35kg - 77lbs
40kg - 88lbs
50kg - 110lbs
60kg - 132lbs
5kg - 11lbs
10kg - 22lbs
30kg - 66lbs
15kg - 33lbs

 

Support

If you have any questions about the workouts and standards, please contact the event organizer, MEHMET KILIMCImehmetkilimci@gmail.com

If you have questions about submitting your score visit the Help Center on how to submit online scores here