Saturday - Sep 29

5 RFT

500m Bike Erg
5 Deadlift

 

Individual
@140/95

Master
@125/85

Master+
@100/70

Master++
@85/55

Scale
@100/70

1 MAX LAHANN CROSSFIT GENGYM 7 06:21
2 MICHAEL DIEHL CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 10 07:11
3 MICHAEL KRAUSE-BURKHARDT WILDSIDE CROSSFIT 9 06:22
4 NORBERT PEREZ CROSSFIT CASTRES 7 06:21
5 MIIKKA LINTUSAARI POLTE 5 06:16
6 ERWIN SCHIPPERS CROSSFIT KEISTAD 4 06:06
7 TAPIO MUSTONEN CROSSFIT HERTTONIEMI 2 05:48
8 FRANK JUST CROSSFIT ESSEN 5 06:16
9 RALF BOHLMANN CROSSFIT LUDWIGSBURG 2 05:48
10 OLIVER WEBER MYLEO CROSSFIT 1 05:47
11
12
1 MIKE DOROWSKI CROSSFIT MAGDEBURG 3 05:50
2 JIRI KANKA CROSSFIT WITH US 10 -
3 SVEN GOSLAR CROSSFIT SG HANNOVER 8 06:13
4 DIRK FISCHER CROSSFIT EO 6 06:05
5 CHRISTIAN CORMIER CROSSFIT SETENTA Y SIETE 6 06:05
6 MARCO WISSNER TRAVE CROSSFIT 5 05:53
7 MARCUS HOCHSESS CROSSFITSJOSTADEN 10 -
8 PIOTR ZIARNIECKI BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 3 05:50
9 CORVERS GERD CROSSFIT MAINZ 1 05:36
10 YANNICK OBENAUER FFM CROSSFIT 2 05:41
11
12
1 SYLWIA CHADA CROSSFIT ELEKTROMOC 10 07:00
2 SONJA CHRISTIANI SPORTFABRIK MUNSTER 2018 E.V 16 08:13
3 JOLANDA DEN BOEF CROSSFIT IMBELLEM 11 07:05
4 STEFANIE WINTER CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 15 08:01
5 ULRIKE PICKERT CROSSFIT LÜBECK 17 CAP
6 MARIBELA OLIVEIRA BERNARDO CROSSFIT BIELEFELD 14 07:54
7 SANDRA DÜZEL CROSSFIT POTSDAM 21 -
8 CHRISTINE FUCHS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 12 07:19
9 SABINE BUUCK CROSSFIT BAMBERG 21 -
10
11
12
1 LINE LOKTU CROSSFIT HARSTAD 9 06:58
2 JOHANNA STRIIM LØFTERIET 13 07:45
3 DIANA VIEWEG GRANDSTAND CROSSFIT 5 06:23
4 MONIKA HADRYŚ REBEL NATURE TEAM 21 WD
5 STINE MOLTZEN CROSSFIT HOBRO 3 06:20
6 DIANA MUNOZ SPREE CROSSFIT 7 06:36
7 POLINA IVANOVA CROSSFIT HAMMERBROOK 4 06:22
8 MAREN HAHLBROCK CROSSFIT KIEL 2 06:18
9 KATRIN LUETHY CROSSFIT BASEL 6 06:31
10 SANDRA STEIN CROSSFIT POTSDAM 21 WD
11 AGATA WYLEGALA REBEL NATURE GYM 8 06:38
12 SIDSEL PEDERSEN CROSSFIT NORCE 1 06:16
1
2
3
4 CENK KULENS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 10 05:56
5 THOMAS NEUHOLD TRILLER CROSSFIT 16 06:22
6 ULRICH KASPER MYLEO 15 06:21
7 HILKO EHMEN ARGO ATHLETICS 7 05:49
8 TINO PETKE CROSSFIT OLDENBURG 21 -
9 ANDREW SHERIDAN CROSSFIT SKIRMISH 4 05:44
10 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT 17 07:02
11 NICOLAS RAPESO CROSSFIT ISLA BLANCA IBIZA 5 05:46
12 MATHIAS DIX ARGO ATHLETICS 21 -
1 ANDREJ LICHTENBERG CROSSFIT LEIPZIG 12 06:03
2 MARKUS KERWER CROSSFIT RAWSOME 21 -
3 ALEXANDER KREUGER CROSSFIT AKA 13 06:08
4 CHRIS EILING CROSSFIT MINS 11 05:57
5 SASCHA ALBINI CROSSFITBASEL 2 05:27
6 CHRISTIAN WEBER CROSSFITBAD MARIENBERG 3 05:37
7 ALEX RABANUS MYLEO CROSSFIT 6 05:47
8 ANDRIUS DASKUS TEAM RELENTLESS 21 -
9 JULIAN VORNOFF CROSSFIT KAMPFGEIST 14 06:20
10 ALEXANDER VORONOV CROSSFIT SKIRMISH 9 05:53
11 JOHANN SCHMIDT CROSSFIT IN TOWN 8 05:51
12 FRANTIŠEK HERIBÁN MEDIEVOLUTION 1 05:22
1 ALEXANDRA DWENGER CROSSFIT QUICKBORN 5 08:00
2 MARIANNE HØJBJERG CROSSFIT 8500 2 06:22
3 CECILIA HELLMAN CROSSFIT NINER 1 06:18
4 SYLVIA FISCHER CROSSFIT EO 4 06:54
5 SIF HANSEN LOEFTERIET 3 06:41
6 NICOLE REICHMUTH CROSSFIT ARLESHEIM 1 06:59
7 LESLIE WALKER SPREE CROSSFIT 30 -
8 MAREIKE JAS CROSSFIT WUID 20 08:26
9 CONSTANCE HILLER CROSSFIT KAMPFGEIST 19 08:01
10 JANINE ENBERGS THE LOFT BONN 18 07:33
11 SOPHIA STOTZ CROSSFIT ERDING 21 CAP
12 CAROLINE HARDY AXT CROSSFIT 10 06:32
1 ANASTASIA BAUMANN CROSSFIT AORTA 30 WD
2 DIANA SALNIKOVA UNAFFILIATED 16 06:53
3 BINE GOLDNER CROSSFITRAWSOME 30 WD
4 MANUELA DREIER LIEBLINGSGYM CROSSFIT 30 WD
5 ANNA RAUKUC CROSSFIT SG HANNOVER 30 WD
6 MONA NAGEL CROSSFIT AORTA 6 06:19
7 VANESSA BEEK CROSSFIT VITUS 30 WD
8 JOLANTA WESOŁOWSKA BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 12 06:35
9 INGA TIEDMERS CROSSFIT WERK 7 06:25
10 FRANZI FISCHES MYLEO CROSSFIT 30 -
11 GINA ABELE CROSSFIT ESSLINGEN 21 CAP
12 SARAFINA OGBEIDE CROSSFIT MINS 8 06:26
1 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT 11 06:34
2 BERNADETTE WERLE CROSSFIT DISTRICT 2 13 06:37
3 MARIA OTT CROSSFIT HH 14 06:40
4 MIRIAM KRUG CROSSFIT AORTA 9 06:31
5 CHRISTINA PEDERSEN CROSSFIT HARSTAD 2 06:05
6 LUCA FODOR CROSSFIT TRAFO 17 07:06
7 SUSAN TREPPNER FUNCTIONAL FITNESS JENA 15 06:41
8 ANNIKA KRAFT CROSSFIT HAMMERBROOK 4 06:16
9 KATHARINA ISELE BEN'S GYM AM LECH 5 06:18
10 CHARLOTTE MARIS CROSSFIT AKA 3 06:06
11 ALEKSANDRA IGNACZAK HELLS HEAVEN SZCZECIN 30 -
12 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO 1 06:01
1
2
3
4
5 AARON WAMBOLD CROSSFIT ZOLLHAFEN 14 05:34
6 PATRICK SCHINDLER CROSSFIT LIMBURG 34 WD
7 ROBERT RATHKE ARGO ATHLETICS 17 05:41
8 MOAZ EL SAYED BASIS KARLSRUHE 14 05:34
9 NICO BUBACZ NOEX-BERLIN 28 CAP
10 CHRISTIAN WOLF CROSSFIT UNDISPUTED 34 -
11 HENDRIK HEIM CROSSFIT BLUE PIT 23 05:55
12 HENNING HEINRICH CROSSFIT WERK 25 06:13
1 LUKAS GROULEFF BØDKER CROSSFIT HOBRO 20 05:49
2 JAN MATIASKA CROSSFIT TURICUM 4 05:21
3 FLORIAN ZIERER CROSSFIT IN TOWN 9 05:29
4 MARCEL ADAMSKI REBEL NATURE GYM / BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 22 05:54
5 MIKE SCHREIBER ARGO-ATHLETICS 7 05:25
6 ANDREAS NOLLÉ LAKESHORE CROSSFIT 11 05:30
7 KONSTANTIN KRUSCHEL CROSSFIT KIEL 5 05:23
8 DOMINIK POREBA MYLEO CROSSFIT 21 05:52
9 FABIAN ELLMERS CROSSFIT SCHMIEDE 11 05:30
10 JAKOB HEROLD CROSSFIT POTSDAM 34 WD
11 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT 24 06:11
12 SEBASTIAN BEHM CROSSFIT ICKE 27 06:43
1 NICK BLUM CROSSFIT UNDISPUTED 34 WD
2 RAFAEL MAKSIMOWSKI CROSSFIT HAMMERBROOK 6 05:24
3 BERNHARD LIEHR CROSSFIT TURICUM 26 06:27
4 JEPPE FRAUSING CHRISTENSEN VIDAR CROSSFIT 17 05:41
5 JULIAN REINHOLD CROSSFIT MINS 16 05:38
6 PHILIPP STEINER CROSSFIT LUPARO 19 05:44
7 KLAAS WERGER- VON BERGEN FOERDE CROSSFIT 13 05:32
8 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT 2 05:18
9 ZACH WOODS CROSSFIT KRAFTMUEHLE 34 WD
10 PAWEŁ LISZEWSKI CROSSFIT GDYNIA 9 05:29
11 KASPER MYRUP CROSSFIT HOBRO 8 05:26
12 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO 1 05:17
1
2 DARIA ROMENSKIY CROSSFIT AORTA 19 06:55
3 ANJA TETZLAFF NOEX BERLIN 20 07:09
4 LILJA SIF SVEINSDÓTTIR LØFTERIET ODENSE 1 05:50
5 LORENA BRÄNDLE KEINE BOX 12 06:27
6 ANNICA HÖRTNAGL LIEBLINGSGYM CROSSFIT 23 WD
7 HEIDI SCHUMACHER NETTERMANN CROSSFIT8500 18 06:36
8 JACQUELINE KREKOW CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 7 06:15
9 JANINE SCHALLAT CROSSFIT HILDESHEIM 2 05:56
10 NATALIE SCHLENSOG CROSSFITKREUZBERG 9 06:22
11 LISA WOLF CROSSFIT LIMBURG 8 06:16
12 ANJA HORVATH CROSSFIT DISTRICT 2 17 06:32
1 SASCHA ERIKSEN CROSSFIT 8500 14 06:28
2 KSENIA GOLOVACHEVA LIEBLINGSGYM CROSSFIT 16 06:29
3 DOMINIKA GONERKA HELLS HEAVEN CROSSFIT SZCZECIN 9 06:22
4 CHRISTINA VOSSLER CROSSFIT UNDISPUTED 23 WD
5 DEBORAH EICHENBERG CROSSFIT MINS 6 06:13
6 NÓRA SAJERMANN CROSSFIT PARSDORF 3 06:05
7 LENA KRUPS CFM CROSSFIT BERLIN MITTE 11 06:26
8 SVETLANA PATIMOVA CROSSFIT GRENZGANGER 4 06:06
9 MICHAELA KLIEN ARGO ATHLETICS 12 06:27
10 NADINE VIETMEIER AMBOSS CROSSFIT 5 06:12
11 SABINE RISAGER LØFTERIET 14 06:28
12 NINA SCHÜTTFORTH CROSSFIT NORDLICHT 23 WD
1 SIMON REISS TRAVE CROSSFIT LÜBECK 12 05:31
2 JULIEN TAURAT ARGO ATHLETICS 19 05:48
3 PHILIP HINZE HAUPTSTADT CROSSFIT 17 05:47
4 JUSTUS MUSTER HAUPTSTADT CROSSFIT 14 05:33
5 ERIK ANDERS FUNCTIONAL FITNESS JENA 2 05:04
6 ROMAN SCHADT CROSSFIT LEIPZIG 15 05:36
7 JAKOB LAURSEN RGF CROSSGYM 22 05:59
8 FALK BRIEß G3 CROSSFIT 11 05:30
9 GEORGE ROYTHORNE DREAM FITNESS 24 WD
10 ANDREY YOSEF CROSSFIT D2 16 05:43
11 MAX REIMANN HAUPTSTADT CROSSFIT 21 05:54
12 THOMAS WOLF CROSSFIT LIMBURG 6 05:25
1 MATTHIAS LAU CROSSFIT LIMBURG 1 05:00
2 STEFFEN EGGERT CROSSFIT MAGDEBURG 23 CAP + 921
3 MORITZ NEFF CROSSFIT OLDENBURG 8 05:26
4 TIMO GERLICH PHYSICALPARK HANNOVER 9 05:27
5 SVEN FLIEGNER ARGO ATHLETICS 6 05:25
6 PATRICK WILLEMS CROSSFIT DUISBURG 20 05:51
7 TAREK EL-KHATIB GREIFENPOWER E.V. 5 05:24
8 FABIAN WEIßENBERGER CROSSFIT SCHMELZTIEGEL 13 05:32
9 DANIEL NOERENBERG CROSSFIT MITTE (CFM) 17 05:47
10 TOBI WAWERSIG CROSSFIT MITTE 10 05:28
11 RADIM FOUSEK INDEPENDENT 3 05:22
12 CHRISTIAN STRUTZ CROSSFITDUISBURG 4 05:23

1RM

Clean + Jerk + Clean TNG

 

3 Attempts

1 MAX LAHANN CROSSFIT GENGYM 10 75
2 MICHAEL DIEHL CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 6 80
3 MICHAEL KRAUSE-BURKHARDT WILDSIDE CROSSFIT 6 80
4 NORBERT PEREZ CROSSFIT CASTRES 6 80
5 MIIKKA LINTUSAARI POLTE 4 90
6 ERWIN SCHIPPERS CROSSFIT KEISTAD 3 95
7 TAPIO MUSTONEN CROSSFIT HERTTONIEMI 1 100
8 FRANK JUST CROSSFIT ESSEN 5 85
9 RALF BOHLMANN CROSSFIT LUDWIGSBURG 6 80
10 OLIVER WEBER MYLEO CROSSFIT 1 100
11
12
1 MIKE DOROWSKI CROSSFIT MAGDEBURG 7 85
2 JIRI KANKA CROSSFIT WITH US 10 WD
3 SVEN GOSLAR CROSSFIT SG HANNOVER 5 90
4 DIRK FISCHER CROSSFIT EO 2 105
5 CHRISTIAN CORMIER CROSSFIT SETENTA Y SIETE 5 90
6 MARCO WISSNER TRAVE CROSSFIT 7 85
7 MARCUS HOCHSESS CROSSFITSJOSTADEN 10 WD
8 PIOTR ZIARNIECKI BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 1 110
9 CORVERS GERD CROSSFIT MAINZ 2 105
10 YANNICK OBENAUER FFM CROSSFIT 4 95
11
12
1 SYLWIA CHADA CROSSFIT ELEKTROMOC 13 55
2 SONJA CHRISTIANI SPORTFABRIK MUNSTER 2018 E.V 13 55
3 JOLANDA DEN BOEF CROSSFIT IMBELLEM 11 60
4 STEFANIE WINTER CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 13 55
5 ULRIKE PICKERT CROSSFIT LÜBECK 13 55
6 MARIBELA OLIVEIRA BERNARDO CROSSFIT BIELEFELD 17 50
7 SANDRA DÜZEL CROSSFIT POTSDAM 21 WD
8 CHRISTINE FUCHS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 11 60
9 SABINE BUUCK CROSSFIT BAMBERG 21 WD
10
11
12
1 LINE LOKTU CROSSFIT HARSTAD 9 65
2 JOHANNA STRIIM LØFTERIET 9 65
3 DIANA VIEWEG GRANDSTAND CROSSFIT 6 70
4 MONIKA HADRYŚ REBEL NATURE TEAM 21 WD
5 STINE MOLTZEN CROSSFIT HOBRO 4 75
6 DIANA MUNOZ SPREE CROSSFIT 6 70
7 POLINA IVANOVA CROSSFIT HAMMERBROOK 6 70
8 MAREN HAHLBROCK CROSSFIT KIEL 2 80
9 KATRIN LUETHY CROSSFIT BASEL 4 75
10 SANDRA STEIN CROSSFIT POTSDAM 21 WD
11 AGATA WYLEGALA REBEL NATURE GYM 2 80
12 SIDSEL PEDERSEN CROSSFIT NORCE 1 85
1
2
3
4 CENK KULENS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 11 105
5 THOMAS NEUHOLD TRILLER CROSSFIT 15 100
6 ULRICH KASPER MYLEO 8 110
7 HILKO EHMEN ARGO ATHLETICS 11 105
8 TINO PETKE CROSSFIT OLDENBURG 21 WD
9 ANDREW SHERIDAN CROSSFIT SKIRMISH 11 105
10 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT 2 120
11 NICOLAS RAPESO CROSSFIT ISLA BLANCA IBIZA 2 120
12 MATHIAS DIX ARGO ATHLETICS 21 WD
1 ANDREJ LICHTENBERG CROSSFIT LEIPZIG 15 100
2 MARKUS KERWER CROSSFIT RAWSOME 21 WD
3 ALEXANDER KREUGER CROSSFIT AKA 11 105
4 CHRIS EILING CROSSFIT MINS 6 115
5 SASCHA ALBINI CROSSFITBASEL 1 130
6 CHRISTIAN WEBER CROSSFITBAD MARIENBERG 6 115
7 ALEX RABANUS MYLEO CROSSFIT 15 100
8 ANDRIUS DASKUS TEAM RELENTLESS 21 WD
9 JULIAN VORNOFF CROSSFIT KAMPFGEIST 8 110
10 ALEXANDER VORONOV CROSSFIT SKIRMISH 2 120
11 JOHANN SCHMIDT CROSSFIT IN TOWN 8 110
12 FRANTIŠEK HERIBÁN MEDIEVOLUTION 2 120
1 ALEXANDRA DWENGER CROSSFIT QUICKBORN 4 50
2 MARIANNE HØJBJERG CROSSFIT 8500 1 70
3 CECILIA HELLMAN CROSSFIT NINER 1 70
4 SYLVIA FISCHER CROSSFIT EO 3 60
5 SIF HANSEN LOEFTERIET 4 50
6 NICOLE REICHMUTH CROSSFIT ARLESHEIM 1 65
7 LESLIE WALKER SPREE CROSSFIT 30 WD
8 MAREIKE JAS CROSSFIT WUID 20 60
9 CONSTANCE HILLER CROSSFIT KAMPFGEIST 19 65
10 JANINE ENBERGS THE LOFT BONN 16 70
11 SOPHIA STOTZ CROSSFIT ERDING 21 55
12 CAROLINE HARDY AXT CROSSFIT 16 70
1 ANASTASIA BAUMANN CROSSFIT AORTA 30 WD
2 DIANA SALNIKOVA UNAFFILIATED 7 80
3 BINE GOLDNER CROSSFITRAWSOME 30 WD
4 MANUELA DREIER LIEBLINGSGYM CROSSFIT 30 WD
5 ANNA RAUKUC CROSSFIT SG HANNOVER 30 WD
6 MONA NAGEL CROSSFIT AORTA 1 85
7 VANESSA BEEK CROSSFIT VITUS 30 WD
8 JOLANTA WESOŁOWSKA BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 11 75
9 INGA TIEDMERS CROSSFIT WERK 1 85
10 FRANZI FISCHES MYLEO CROSSFIT 30 WD
11 GINA ABELE CROSSFIT ESSLINGEN 21 55
12 SARAFINA OGBEIDE CROSSFIT MINS 7 80
1 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT 11 75
2 BERNADETTE WERLE CROSSFIT DISTRICT 2 11 75
3 MARIA OTT CROSSFIT HH 11 75
4 MIRIAM KRUG CROSSFIT AORTA 16 70
5 CHRISTINA PEDERSEN CROSSFIT HARSTAD 11 75
6 LUCA FODOR CROSSFIT TRAFO 1 85
7 SUSAN TREPPNER FUNCTIONAL FITNESS JENA 7 80
8 ANNIKA KRAFT CROSSFIT HAMMERBROOK 1 85
9 KATHARINA ISELE BEN'S GYM AM LECH 1 85
10 CHARLOTTE MARIS CROSSFIT AKA 7 80
11 ALEKSANDRA IGNACZAK HELLS HEAVEN SZCZECIN 30 WD
12 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO 1 85
1
2
3
4
5 AARON WAMBOLD CROSSFIT ZOLLHAFEN 22 110
6 PATRICK SCHINDLER CROSSFIT LIMBURG 34 WD
7 ROBERT RATHKE ARGO ATHLETICS 15 120
8 MOAZ EL SAYED BASIS KARLSRUHE 21 115
9 NICO BUBACZ NOEX-BERLIN 34 -
10 CHRISTIAN WOLF CROSSFIT UNDISPUTED 34 -
11 HENDRIK HEIM CROSSFIT BLUE PIT 15 120
12 HENNING HEINRICH CROSSFIT WERK 7 125
1 LUKAS GROULEFF BØDKER CROSSFIT HOBRO 22 110
2 JAN MATIASKA CROSSFIT TURICUM 7 125
3 FLORIAN ZIERER CROSSFIT IN TOWN 27 100
4 MARCEL ADAMSKI REBEL NATURE GYM / BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 15 120
5 MIKE SCHREIBER ARGO-ATHLETICS 15 120
6 ANDREAS NOLLÉ LAKESHORE CROSSFIT 7 125
7 KONSTANTIN KRUSCHEL CROSSFIT KIEL 7 125
8 DOMINIK POREBA MYLEO CROSSFIT 15 120
9 FABIAN ELLMERS CROSSFIT SCHMIEDE 7 125
10 JAKOB HEROLD CROSSFIT POTSDAM 34 WD
11 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT 15 120
12 SEBASTIAN BEHM CROSSFIT ICKE 22 110
1 NICK BLUM CROSSFIT UNDISPUTED 34 WD
2 RAFAEL MAKSIMOWSKI CROSSFIT HAMMERBROOK 1 140
3 BERNHARD LIEHR CROSSFIT TURICUM 22 110
4 JEPPE FRAUSING CHRISTENSEN VIDAR CROSSFIT 7 125
5 JULIAN REINHOLD CROSSFIT MINS 1 140
6 PHILIPP STEINER CROSSFIT LUPARO 5 130
7 KLAAS WERGER- VON BERGEN FOERDE CROSSFIT 5 130
8 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT 22 110
9 ZACH WOODS CROSSFIT KRAFTMUEHLE 34 WD
10 PAWEŁ LISZEWSKI CROSSFIT GDYNIA 4 135
11 KASPER MYRUP CROSSFIT HOBRO 7 125
12 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO 7 125

For Time

50 Wall Ball
40 DB Snatch
30 Pistols
20 Burpee Box Overs
10 BMU
20 Burpee Box Overs
30 Pistols
40 DB Snatch 
50 Wall Ball

 

Individual
DB @22.5/15

Master
DB @22.5/15

Master+
DB @22.5/15

Master++ 
DB @22.5/15; AirSquats, Chest to Bar Pull Ups

Scale 
DB @22.5/15; Air Squats, Chin Over Bar Pull Ups

1 MAX LAHANN CROSSFIT GENGYM 8 CAP + 225
2 MICHAEL DIEHL CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 10 CAP + 203
3 MICHAEL KRAUSE-BURKHARDT WILDSIDE CROSSFIT 9 CAP + 216
4 NORBERT PEREZ CROSSFIT CASTRES 5 CAP + 249
5 MIIKKA LINTUSAARI POLTE 7 CAP + 232
6 ERWIN SCHIPPERS CROSSFIT KEISTAD 3 CAP + 258
7 TAPIO MUSTONEN CROSSFIT HERTTONIEMI 5 CAP + 249
8 FRANK JUST CROSSFIT ESSEN 4 CAP + 250
9 RALF BOHLMANN CROSSFIT LUDWIGSBURG 1 CAP + 275
10 OLIVER WEBER MYLEO CROSSFIT 2 CAP + 264
11
12
1 MIKE DOROWSKI CROSSFIT MAGDEBURG 5 CAP + 237
2 JIRI KANKA CROSSFIT WITH US 10 WD
3 SVEN GOSLAR CROSSFIT SG HANNOVER 7 CAP + 224
4 DIRK FISCHER CROSSFIT EO 8 CAP + 220
5 CHRISTIAN CORMIER CROSSFIT SETENTA Y SIETE 6 CAP + 234
6 MARCO WISSNER TRAVE CROSSFIT 3 17:47
7 MARCUS HOCHSESS CROSSFITSJOSTADEN 10 WD
8 PIOTR ZIARNIECKI BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 1 17:36
9 CORVERS GERD CROSSFIT MAINZ 2 17:45
10 YANNICK OBENAUER FFM CROSSFIT 4 CAP + 258
11
12
1 SYLWIA CHADA CROSSFIT ELEKTROMOC 13 CAP + 140
2 SONJA CHRISTIANI SPORTFABRIK MUNSTER 2018 E.V 13 CAP + 140
3 JOLANDA DEN BOEF CROSSFIT IMBELLEM 13 CAP + 140
4 STEFANIE WINTER CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 13 CAP + 140
5 ULRIKE PICKERT CROSSFIT LÜBECK 13 CAP + 140
6 MARIBELA OLIVEIRA BERNARDO CROSSFIT BIELEFELD 10 CAP + 190
7 SANDRA DÜZEL CROSSFIT POTSDAM 21 WD
8 CHRISTINE FUCHS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 7 CAP + 220
9 SABINE BUUCK CROSSFIT BAMBERG 21 WD
10
11
12
1 LINE LOKTU CROSSFIT HARSTAD 9 CAP + 199
2 JOHANNA STRIIM LØFTERIET 7 CAP + 220
3 DIANA VIEWEG GRANDSTAND CROSSFIT 11 CAP + 157
4 MONIKA HADRYŚ REBEL NATURE TEAM 21 WD
5 STINE MOLTZEN CROSSFIT HOBRO 12 CAP + 143
6 DIANA MUNOZ SPREE CROSSFIT 6 CAP + 248
7 POLINA IVANOVA CROSSFIT HAMMERBROOK 3 CAP + 275
8 MAREN HAHLBROCK CROSSFIT KIEL 4 CAP + 261
9 KATRIN LUETHY CROSSFIT BASEL 5 CAP + 251
10 SANDRA STEIN CROSSFIT POTSDAM 21 WD
11 AGATA WYLEGALA REBEL NATURE GYM 2 17:07
12 SIDSEL PEDERSEN CROSSFIT NORCE 1 15:48
1
2
3
4 CENK KULENS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 11 CAP + 273
5 THOMAS NEUHOLD TRILLER CROSSFIT 13 CAP + 257
6 ULRICH KASPER MYLEO 21 WD
7 HILKO EHMEN ARGO ATHLETICS 15 CAP + 250
8 TINO PETKE CROSSFIT OLDENBURG 21 WD
9 ANDREW SHERIDAN CROSSFIT SKIRMISH 9 CAP + 282
10 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT 16 CAP + 225
11 NICOLAS RAPESO CROSSFIT ISLA BLANCA IBIZA 8 18:00
12 MATHIAS DIX ARGO ATHLETICS 21 WD
1 ANDREJ LICHTENBERG CROSSFIT LEIPZIG 7 17:52
2 MARKUS KERWER CROSSFIT RAWSOME 21 WD
3 ALEXANDER KREUGER CROSSFIT AKA 5 17:45
4 CHRIS EILING CROSSFIT MINS 14 CAP + 252
5 SASCHA ALBINI CROSSFITBASEL 10 CAP + 279
6 CHRISTIAN WEBER CROSSFITBAD MARIENBERG 4 17:25
7 ALEX RABANUS MYLEO CROSSFIT 12 CAP + 267
8 ANDRIUS DASKUS TEAM RELENTLESS 21 WD
9 JULIAN VORNOFF CROSSFIT KAMPFGEIST 6 17:47
10 ALEXANDER VORONOV CROSSFIT SKIRMISH 1 15:08
11 JOHANN SCHMIDT CROSSFIT IN TOWN 2 16:13
12 FRANTIŠEK HERIBÁN MEDIEVOLUTION 3 16:14
1 ALEXANDRA DWENGER CROSSFIT QUICKBORN 4 CAP + 169
2 MARIANNE HØJBJERG CROSSFIT 8500 2 CAP + 252
3 CECILIA HELLMAN CROSSFIT NINER 1 CAP + 268
4 SYLVIA FISCHER CROSSFIT EO 5 CAP + 91
5 SIF HANSEN LOEFTERIET 3 CAP + 240
6 NICOLE REICHMUTH CROSSFIT ARLESHEIM 1 CAP + 246
7 LESLIE WALKER SPREE CROSSFIT 30 WD
8 MAREIKE JAS CROSSFIT WUID 18 CAP + 175
9 CONSTANCE HILLER CROSSFIT KAMPFGEIST 21 CAP + 146
10 JANINE ENBERGS THE LOFT BONN 3 17:43
11 SOPHIA STOTZ CROSSFIT ERDING 11 CAP + 264
12 CAROLINE HARDY AXT CROSSFIT 17 CAP + 207
1 ANASTASIA BAUMANN CROSSFIT AORTA 30 WD
2 DIANA SALNIKOVA UNAFFILIATED 16 CAP + 209
3 BINE GOLDNER CROSSFITRAWSOME 30 WD
4 MANUELA DREIER LIEBLINGSGYM CROSSFIT 30 WD
5 ANNA RAUKUC CROSSFIT SG HANNOVER 30 WD
6 MONA NAGEL CROSSFIT AORTA 19 CAP + 172
7 VANESSA BEEK CROSSFIT VITUS 30 WD
8 JOLANTA WESOŁOWSKA BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 13 CAP + 254
9 INGA TIEDMERS CROSSFIT WERK 20 CAP + 163
10 FRANZI FISCHES MYLEO CROSSFIT 30 WD
11 GINA ABELE CROSSFIT ESSLINGEN 14 CAP + 247
12 SARAFINA OGBEIDE CROSSFIT MINS 22 CAP + 140
1 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT 15 CAP + 219
2 BERNADETTE WERLE CROSSFIT DISTRICT 2 7 CAP + 274
3 MARIA OTT CROSSFIT HH 4 17:53
4 MIRIAM KRUG CROSSFIT AORTA 10 CAP + 268
5 CHRISTINA PEDERSEN CROSSFIT HARSTAD 9 CAP + 271
6 LUCA FODOR CROSSFIT TRAFO 8 CAP + 272
7 SUSAN TREPPNER FUNCTIONAL FITNESS JENA 1 14:50
8 ANNIKA KRAFT CROSSFIT HAMMERBROOK 12 CAP + 263
9 KATHARINA ISELE BEN'S GYM AM LECH 5 CAP + 281
10 CHARLOTTE MARIS CROSSFIT AKA 2 16:11
11 ALEKSANDRA IGNACZAK HELLS HEAVEN SZCZECIN 30 WD
12 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO 6 CAP + 280
1
2
3
4
5 AARON WAMBOLD CROSSFIT ZOLLHAFEN 27 CAP + 215
6 PATRICK SCHINDLER CROSSFIT LIMBURG 34 WD
7 ROBERT RATHKE ARGO ATHLETICS 25 CAP + 232
8 MOAZ EL SAYED BASIS KARLSRUHE 20 CAP + 261
9 NICO BUBACZ NOEX-BERLIN 34 -
10 CHRISTIAN WOLF CROSSFIT UNDISPUTED 34 -
11 HENDRIK HEIM CROSSFIT BLUE PIT 17 CAP + 278
12 HENNING HEINRICH CROSSFIT WERK 22 CAP + 253
1 LUKAS GROULEFF BØDKER CROSSFIT HOBRO 3 13:29
2 JAN MATIASKA CROSSFIT TURICUM 13 17:00
3 FLORIAN ZIERER CROSSFIT IN TOWN 18 CAP + 277
4 MARCEL ADAMSKI REBEL NATURE GYM / BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 9 16:45
5 MIKE SCHREIBER ARGO-ATHLETICS 21 CAP + 258
6 ANDREAS NOLLÉ LAKESHORE CROSSFIT 24 CAP + 240
7 KONSTANTIN KRUSCHEL CROSSFIT KIEL 6 15:45
8 DOMINIK POREBA MYLEO CROSSFIT 14 17:06
9 FABIAN ELLMERS CROSSFIT SCHMIEDE 26 CAP + 223
10 JAKOB HEROLD CROSSFIT POTSDAM 34 WD
11 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT 16 17:42
12 SEBASTIAN BEHM CROSSFIT ICKE 12 16:58
1 NICK BLUM CROSSFIT UNDISPUTED 34 WD
2 RAFAEL MAKSIMOWSKI CROSSFIT HAMMERBROOK 23 CAP + 251
3 BERNHARD LIEHR CROSSFIT TURICUM 19 CAP + 274
4 JEPPE FRAUSING CHRISTENSEN VIDAR CROSSFIT 9 16:45
5 JULIAN REINHOLD CROSSFIT MINS 11 16:49
6 PHILIPP STEINER CROSSFIT LUPARO 15 17:25
7 KLAAS WERGER- VON BERGEN FOERDE CROSSFIT 8 16:31
8 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT 5 15:24
9 ZACH WOODS CROSSFIT KRAFTMUEHLE 34 WD
10 PAWEŁ LISZEWSKI CROSSFIT GDYNIA 7 16:14
11 KASPER MYRUP CROSSFIT HOBRO 4 14:04
12 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO 2 13:25
Sunday - Sep 30

"75"

50 Double Under
10 Hang Power Snatches @35/25
Max Pull Ups

 

Individual
w/ vest

Master
w/ vest

Master+
no vest

Master++ 
no vest

1 MAX LAHANN CROSSFIT GENGYM 8 CAP + 24
2 MICHAEL DIEHL CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 9 CAP + 10
3 MICHAEL KRAUSE-BURKHARDT WILDSIDE CROSSFIT 10 WD
4 NORBERT PEREZ CROSSFIT CASTRES 4 CAP + 44
5 MIIKKA LINTUSAARI POLTE 7 CAP + 36
6 ERWIN SCHIPPERS CROSSFIT KEISTAD 4 CAP + 44
7 TAPIO MUSTONEN CROSSFIT HERTTONIEMI 6 CAP + 40
8 FRANK JUST CROSSFIT ESSEN 2 CAP + 59
9 RALF BOHLMANN CROSSFIT LUDWIGSBURG 1 09:00
10 OLIVER WEBER MYLEO CROSSFIT 3 CAP + 57
11
12
1 MIKE DOROWSKI CROSSFIT MAGDEBURG 7 CAP + 16
2 JIRI KANKA CROSSFIT WITH US 10 WD
3 SVEN GOSLAR CROSSFIT SG HANNOVER 5 CAP + 50
4 DIRK FISCHER CROSSFIT EO 6 CAP + 38
5 CHRISTIAN CORMIER CROSSFIT SETENTA Y SIETE 10 WD
6 MARCO WISSNER TRAVE CROSSFIT 4 08:51
7 MARCUS HOCHSESS CROSSFITSJOSTADEN 10 WD
8 PIOTR ZIARNIECKI BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 1 08:02
9 CORVERS GERD CROSSFIT MAINZ 2 08:25
10 YANNICK OBENAUER FFM CROSSFIT 3 08:35
11
12
1 SYLWIA CHADA CROSSFIT ELEKTROMOC 14 CAP
2 SONJA CHRISTIANI SPORTFABRIK MUNSTER 2018 E.V 14 CAP
3 JOLANDA DEN BOEF CROSSFIT IMBELLEM 13 CAP + 2
4 STEFANIE WINTER CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 14 CAP
5 ULRIKE PICKERT CROSSFIT LÜBECK 14 CAP
6 MARIBELA OLIVEIRA BERNARDO CROSSFIT BIELEFELD 11 CAP + 12
7 SANDRA DÜZEL CROSSFIT POTSDAM 21 WD
8 CHRISTINE FUCHS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 12 CAP + 4
9 SABINE BUUCK CROSSFIT BAMBERG 21 WD
10
11
12
1 LINE LOKTU CROSSFIT HARSTAD 9 CAP + 22
2 JOHANNA STRIIM LØFTERIET 10 CAP + 18
3 DIANA VIEWEG GRANDSTAND CROSSFIT 6 CAP + 28
4 MONIKA HADRYŚ REBEL NATURE TEAM 21 WD
5 STINE MOLTZEN CROSSFIT HOBRO 7 CAP + 24
6 DIANA MUNOZ SPREE CROSSFIT 4 CAP + 40
7 POLINA IVANOVA CROSSFIT HAMMERBROOK 5 CAP + 38
8 MAREN HAHLBROCK CROSSFIT KIEL 1 CAP + 50
9 KATRIN LUETHY CROSSFIT BASEL 8 CAP + 23
10 SANDRA STEIN CROSSFIT POTSDAM 21 WD
11 AGATA WYLEGALA REBEL NATURE GYM 2 CAP + 46
12 SIDSEL PEDERSEN CROSSFIT NORCE 3 CAP + 44
1
2
3
4 CENK KULENS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 6 CAP + 65
5 THOMAS NEUHOLD TRILLER CROSSFIT 13 CAP + 48
6 ULRICH KASPER MYLEO 21 WD
7 HILKO EHMEN ARGO ATHLETICS 14 CAP + 47
8 TINO PETKE CROSSFIT OLDENBURG 21 WD
9 ANDREW SHERIDAN CROSSFIT SKIRMISH 10 CAP + 57
10 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT 15 CAP + 34
11 NICOLAS RAPESO CROSSFIT ISLA BLANCA IBIZA 9 CAP + 58
12 MATHIAS DIX ARGO ATHLETICS 21 WD
1 ANDREJ LICHTENBERG CROSSFIT LEIPZIG 11 CAP + 55
2 MARKUS KERWER CROSSFIT RAWSOME 21 WD
3 ALEXANDER KREUGER CROSSFIT AKA 12 CAP + 52
4 CHRIS EILING CROSSFIT MINS 2 08:07
5 SASCHA ALBINI CROSSFITBASEL 7 CAP + 64
6 CHRISTIAN WEBER CROSSFITBAD MARIENBERG 5 08:49
7 ALEX RABANUS MYLEO CROSSFIT 15 CAP + 34
8 ANDRIUS DASKUS TEAM RELENTLESS 21 WD
9 JULIAN VORNOFF CROSSFIT KAMPFGEIST 4 08:46
10 ALEXANDER VORONOV CROSSFIT SKIRMISH 3 08:20
11 JOHANN SCHMIDT CROSSFIT IN TOWN 7 CAP + 64
12 FRANTIŠEK HERIBÁN MEDIEVOLUTION 1 07:40
1 ALEXANDRA DWENGER CROSSFIT QUICKBORN 4 CAP + 23
2 MARIANNE HØJBJERG CROSSFIT 8500 3 CAP + 43
3 CECILIA HELLMAN CROSSFIT NINER 1 08:36
4 SYLVIA FISCHER CROSSFIT EO 5 CAP + 7
5 SIF HANSEN LOEFTERIET 2 08:50
6 NICOLE REICHMUTH CROSSFIT ARLESHEIM 1 CAP + 33
7 LESLIE WALKER SPREE CROSSFIT 30 WD
8 MAREIKE JAS CROSSFIT WUID 30 WD
9 CONSTANCE HILLER CROSSFIT KAMPFGEIST 19 CAP + 15
10 JANINE ENBERGS THE LOFT BONN 6 CAP + 50
11 SOPHIA STOTZ CROSSFIT ERDING 12 CAP + 38
12 CAROLINE HARDY AXT CROSSFIT 16 CAP + 27
1 ANASTASIA BAUMANN CROSSFIT AORTA 30 WD
2 DIANA SALNIKOVA UNAFFILIATED 14 CAP + 33
3 BINE GOLDNER CROSSFITRAWSOME 30 WD
4 MANUELA DREIER LIEBLINGSGYM CROSSFIT 30 WD
5 ANNA RAUKUC CROSSFIT SG HANNOVER 30 WD
6 MONA NAGEL CROSSFIT AORTA 18 CAP + 21
7 VANESSA BEEK CROSSFIT VITUS 30 WD
8 JOLANTA WESOŁOWSKA BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 10 CAP + 40
9 INGA TIEDMERS CROSSFIT WERK 20 CAP + 9
10 FRANZI FISCHES MYLEO CROSSFIT 30 WD
11 GINA ABELE CROSSFIT ESSLINGEN 8 CAP + 43
12 SARAFINA OGBEIDE CROSSFIT MINS 9 CAP + 41
1 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT 15 CAP + 28
2 BERNADETTE WERLE CROSSFIT DISTRICT 2 17 CAP + 25
3 MARIA OTT CROSSFIT HH 30 WD
4 MIRIAM KRUG CROSSFIT AORTA 7 CAP + 46
5 CHRISTINA PEDERSEN CROSSFIT HARSTAD 4 CAP + 51
6 LUCA FODOR CROSSFIT TRAFO 13 CAP + 37
7 SUSAN TREPPNER FUNCTIONAL FITNESS JENA 2 CAP + 61
8 ANNIKA KRAFT CROSSFIT HAMMERBROOK 4 CAP + 51
9 KATHARINA ISELE BEN'S GYM AM LECH 11 CAP + 39
10 CHARLOTTE MARIS CROSSFIT AKA 1 CAP + 73
11 ALEKSANDRA IGNACZAK HELLS HEAVEN SZCZECIN 30 WD
12 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO 3 CAP + 55
1
2
3
4 MORITZ FIEBIG CROSSFIT SANKT PAULI HAMBURG 5 07:39
5 AARON WAMBOLD CROSSFIT ZOLLHAFEN 26 CAP + 45
6 PATRICK SCHINDLER CROSSFIT LIMBURG 34 WD
7 ROBERT RATHKE ARGO ATHLETICS 22 CAP + 57
8 MOAZ EL SAYED BASIS KARLSRUHE 25 CAP + 47
9 NICO BUBACZ NOEX-BERLIN 34 WD
10 CHRISTIAN WOLF CROSSFIT UNDISPUTED 34 WD
11 HENDRIK HEIM CROSSFIT BLUE PIT 23 CAP + 56
12 HENNING HEINRICH CROSSFIT WERK 21 CAP + 61
1 LUKAS GROULEFF BØDKER CROSSFIT HOBRO 1 07:09
2 JAN MATIASKA CROSSFIT TURICUM 18 CAP + 69
3 FLORIAN ZIERER CROSSFIT IN TOWN 19 CAP + 68
4 MARCEL ADAMSKI REBEL NATURE GYM / BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 13 08:53
5 MIKE SCHREIBER ARGO-ATHLETICS 8 08:28
6 ANDREAS NOLLÉ LAKESHORE CROSSFIT 12 08:49
7 KONSTANTIN KRUSCHEL CROSSFIT KIEL 1 07:09
8 DOMINIK POREBA MYLEO CROSSFIT 20 CAP + 66
9 FABIAN ELLMERS CROSSFIT SCHMIEDE 24 CAP + 55
10 JAKOB HEROLD CROSSFIT POTSDAM 34 WD
11 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT 16 CAP + 71
12 SEBASTIAN BEHM CROSSFIT ICKE 11 08:44
1 NICK BLUM CROSSFIT UNDISPUTED 34 WD
2 RAFAEL MAKSIMOWSKI CROSSFIT HAMMERBROOK 14 CAP + 72
3 BERNHARD LIEHR CROSSFIT TURICUM 34 WD
4 JEPPE FRAUSING CHRISTENSEN VIDAR CROSSFIT 9 08:29
5 JULIAN REINHOLD CROSSFIT MINS 4 07:38
6 PHILIPP STEINER CROSSFIT LUPARO 6 08:08
7 KLAAS WERGER- VON BERGEN FOERDE CROSSFIT 7 08:26
8 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT 14 CAP + 72
9 ZACH WOODS CROSSFIT KRAFTMUEHLE 34 WD
10 PAWEŁ LISZEWSKI CROSSFIT GDYNIA 16 CAP + 71
11 KASPER MYRUP CROSSFIT HOBRO 10 08:31
12 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO 3 07:32

For Time

50 Wall Ball
40 DB Snatch
30 Pistols
20 Burpee Box Overs
10 BMU
20 Burpee Box Overs
30 Pistols
40 DB Snatch 
50 Wall Ball

 


DB @22.5/15; Air Squats, Bar Pull Ups

1
2 DARIA ROMENSKIY CROSSFIT AORTA 18 CAP + 248
3 ANJA TETZLAFF NOEX BERLIN 17 CAP + 249
4 LILJA SIF SVEINSDÓTTIR LØFTERIET ODENSE 12 CAP + 273
5 LORENA BRÄNDLE KEINE BOX 20 CAP + 213
6 ANNICA HÖRTNAGL LIEBLINGSGYM CROSSFIT 23 WD
7 HEIDI SCHUMACHER NETTERMANN CROSSFIT8500 16 CAP + 250
8 JACQUELINE KREKOW CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 7 17:04
9 JANINE SCHALLAT CROSSFIT HILDESHEIM 5 15:58
10 NATALIE SCHLENSOG CROSSFITKREUZBERG 19 CAP + 246
11 LISA WOLF CROSSFIT LIMBURG 6 16:36
12 ANJA HORVATH CROSSFIT DISTRICT 2 13 CAP + 271
1 SASCHA ERIKSEN CROSSFIT 8500 14 CAP + 270
2 KSENIA GOLOVACHEVA LIEBLINGSGYM CROSSFIT 11 17:52
3 DOMINIKA GONERKA HELLS HEAVEN CROSSFIT SZCZECIN 10 17:31
4 CHRISTINA VOSSLER CROSSFIT UNDISPUTED 23 WD
5 DEBORAH EICHENBERG CROSSFIT MINS 15 CAP + 264
6 NÓRA SAJERMANN CROSSFIT PARSDORF 3 15:39
7 LENA KRUPS CFM CROSSFIT BERLIN MITTE 4 15:40
8 SVETLANA PATIMOVA CROSSFIT GRENZGANGER 1 13:59
9 MICHAELA KLIEN ARGO ATHLETICS 9 17:17
10 NADINE VIETMEIER AMBOSS CROSSFIT 8 17:12
11 SABINE RISAGER LØFTERIET 2 15:31
12 NINA SCHÜTTFORTH CROSSFIT NORDLICHT 23 WD
1 SIMON REISS TRAVE CROSSFIT LÜBECK 12 16:45
2 JULIEN TAURAT ARGO ATHLETICS 11 16:35
3 PHILIP HINZE HAUPTSTADT CROSSFIT 18 CAP + 286
4 JUSTUS MUSTER HAUPTSTADT CROSSFIT 16 17:31
5 ERIK ANDERS FUNCTIONAL FITNESS JENA 7 16:03
6 ROMAN SCHADT CROSSFIT LEIPZIG 5 15:26
7 JAKOB LAURSEN RGF CROSSGYM 19 CAP + 278
8 FALK BRIEß G3 CROSSFIT 10 16:25
9 GEORGE ROYTHORNE DREAM FITNESS 24 WD
10 ANDREY YOSEF CROSSFIT D2 8 16:10
11 MAX REIMANN HAUPTSTADT CROSSFIT 6 15:45
12 THOMAS WOLF CROSSFIT LIMBURG 3 13:58
1 MATTHIAS LAU CROSSFIT LIMBURG 24 WD
2 STEFFEN EGGERT CROSSFIT MAGDEBURG 24 WD
3 MORITZ NEFF CROSSFIT OLDENBURG 17 17:32
4 TIMO GERLICH PHYSICALPARK HANNOVER 14 17:02
5 SVEN FLIEGNER ARGO ATHLETICS 9 16:15
6 PATRICK WILLEMS CROSSFIT DUISBURG 20 CAP + 238
7 TAREK EL-KHATIB GREIFENPOWER E.V. 15 17:18
8 FABIAN WEIßENBERGER CROSSFIT SCHMELZTIEGEL 13 16:46
9 DANIEL NOERENBERG CROSSFIT MITTE (CFM) 1 13:14
10 TOBI WAWERSIG CROSSFIT MITTE 24 WD
11 RADIM FOUSEK INDEPENDENT 4 14:00
12 CHRISTIAN STRUTZ CROSSFITDUISBURG 2 13:22

For Time

6-12-18-24-30
Hand Release Push Ups
1-2-3-4-5
D-Ball Clean

 

Individual
D-Ball @70/50

Master
D-Ball @70/50

Master+
D-Ball @50/30

Master++ 
D-Ball @50/30

1 NICOLE REICHMUTH CROSSFIT ARLESHEIM 1 06:33
2 ALEXANDRA DWENGER CROSSFIT QUICKBORN 3 06:33
3 SYLVIA FISCHER CROSSFIT EO 5 08:00
4
5
6
7 SIF HANSEN LOEFTERIET 4 07:15
8 MARIANNE HØJBJERG CROSSFIT 8500 2 05:24
9 CECILIA HELLMAN CROSSFIT NINER 1 04:33
10
1 MICHAEL DIEHL CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 1 05:30
2 MAX LAHANN CROSSFIT GENGYM 5 06:08
3 MIIKKA LINTUSAARI POLTE 7 06:34
4 NORBERT PEREZ CROSSFIT CASTRES 3 05:38
5 FRANK JUST CROSSFIT ESSEN 8 07:30
6
7 TAPIO MUSTONEN CROSSFIT HERTTONIEMI 9 07:43
8 ERWIN SCHIPPERS CROSSFIT KEISTAD 2 05:33
9 RALF BOHLMANN CROSSFIT LUDWIGSBURG 6 06:15
10 OLIVER WEBER MYLEO CROSSFIT 4 05:54
1 PIOTR ZIARNIECKI BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 7 09:06
2 CORVERS GERD CROSSFIT MAINZ 1 05:23
3 YANNICK OBENAUER FFM CROSSFIT 4 06:14
4
5
6
7 MARCO WISSNER TRAVE CROSSFIT 6 07:22
8 DIRK FISCHER CROSSFIT EO 2 05:44
9 MIKE DOROWSKI CROSSFIT MAGDEBURG 5 06:24
10 SVEN GOSLAR CROSSFIT SG HANNOVER 3 06:11
1 ULRIKE PICKERT CROSSFIT LÜBECK 21 WD
2 SONJA CHRISTIANI SPORTFABRIK MUNSTER 2018 E.V 14 CAP + 63
3 STEFANIE WINTER CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 16 CAP + 19
4 MARIBELA OLIVEIRA BERNARDO CROSSFIT BIELEFELD 15 CAP + 41
5 SYLWIA CHADA CROSSFIT ELEKTROMOC 13 CAP + 68
6 CHRISTINE FUCHS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 11 CAP + 100
7 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT 15 09:14
8 ALEX RABANUS MYLEO CROSSFIT 14 09:11
9 HILKO EHMEN ARGO ATHLETICS 12 08:30
10 ANDREJ LICHTENBERG CROSSFIT LEIPZIG 10 07:11
11 ALEXANDER KREUGER CROSSFIT AKA 5 06:13
1 SIDSEL PEDERSEN CROSSFIT NORCE 1 06:10
2 MAREN HAHLBROCK CROSSFIT KIEL 5 06:54
3 AGATA WYLEGALA REBEL NATURE GYM 8 07:09
4 DIANA MUNOZ SPREE CROSSFIT 7 06:59
5 KATRIN LUETHY CROSSFIT BASEL 9 07:13
6 STINE MOLTZEN CROSSFIT HOBRO 3 06:52
7 JOLANDA DEN BOEF CROSSFIT IMBELLEM 12 CAP + 88
8 DIANA VIEWEG GRANDSTAND CROSSFIT 6 06:57
9 LINE LOKTU CROSSFIT HARSTAD 2 06:45
10 JOHANNA STRIIM LØFTERIET 10 08:00
11 POLINA IVANOVA CROSSFIT HAMMERBROOK 3 06:52
1 FRANTIŠEK HERIBÁN MEDIEVOLUTION 2 04:35
2 ALEXANDER VORONOV CROSSFIT SKIRMISH 9 07:04
3 CHRISTIAN WEBER CROSSFITBAD MARIENBERG 7 06:21
4 SASCHA ALBINI CROSSFITBASEL 1 04:21
5 NICOLAS RAPESO CROSSFIT ISLA BLANCA IBIZA 5 06:13
6 JOHANN SCHMIDT CROSSFIT IN TOWN 8 06:33
7 JULIAN VORNOFF CROSSFIT KAMPFGEIST 4 06:01
8 CHRIS EILING CROSSFIT MINS 11 07:25
9 ANDREW SHERIDAN CROSSFIT SKIRMISH 13 08:42
10 CENK KULENS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 3 05:17
1 JOLANTA WESOŁOWSKA BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 13 08:30
2 SARAFINA OGBEIDE CROSSFIT MINS 14 08:42
3 BERNADETTE WERLE CROSSFIT DISTRICT 2 11 07:53
4 INGA TIEDMERS CROSSFIT WERK 9 07:02
5 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT 16 CAP + 104
6 SOPHIA STOTZ CROSSFIT ERDING 19 CAP + 70
7 DIANA SALNIKOVA UNAFFILIATED 12 08:00
8 CAROLINE HARDY AXT CROSSFIT 15 CAP + 105
9 GINA ABELE CROSSFIT ESSLINGEN 17 CAP + 102
10 CONSTANCE HILLER CROSSFIT KAMPFGEIST 20 CAP + 67
1 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO 5 04:58
2 CHARLOTTE MARIS CROSSFIT AKA 3 04:26
3 ANNIKA KRAFT CROSSFIT HAMMERBROOK 7 06:06
4 KATHARINA ISELE BEN'S GYM AM LECH 2 04:25
5 SUSAN TREPPNER FUNCTIONAL FITNESS JENA 4 04:47
6 CHRISTINA PEDERSEN CROSSFIT HARSTAD 1 04:12
7 LUCA FODOR CROSSFIT TRAFO 8 07:00
8 MIRIAM KRUG CROSSFIT AORTA 6 05:50
9 JANINE ENBERGS THE LOFT BONN 18 CAP + 101
10 MONA NAGEL CROSSFIT AORTA 10 07:37
1 RAFAEL MAKSIMOWSKI CROSSFIT HAMMERBROOK 18 07:27
2 PHILIPP STEINER CROSSFIT LUPARO 12 06:01
3 LUKAS GROULEFF BØDKER CROSSFIT HOBRO 6 05:03
4 MIKE SCHREIBER ARGO-ATHLETICS 13 06:23
5 ANDREAS NOLLÉ LAKESHORE CROSSFIT 14 06:25
6 MARCEL ADAMSKI REBEL NATURE GYM / BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 4 04:57
7 FABIAN ELLMERS CROSSFIT SCHMIEDE 17 06:44
8 DOMINIK POREBA MYLEO CROSSFIT 16 06:32
9 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT 20 08:21
10 SEBASTIAN BEHM CROSSFIT ICKE 11 05:39
1 MORITZ FIEBIG CROSSFIT SANKT PAULI HAMBURG 1 03:39
2 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO 2 03:56
3 KONSTANTIN KRUSCHEL CROSSFIT KIEL 7 05:10
4 KASPER MYRUP CROSSFIT HOBRO 5 04:59
5 JULIAN REINHOLD CROSSFIT MINS 3 04:44
6 KLAAS WERGER- VON BERGEN FOERDE CROSSFIT 10 05:19
7 PAWEŁ LISZEWSKI CROSSFIT GDYNIA 19 07:49
8 JAN MATIASKA CROSSFIT TURICUM 8 05:12
9 JEPPE FRAUSING CHRISTENSEN VIDAR CROSSFIT 9 05:17
10 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT 15 06:29

For Time

21-15-9
Thruster 
Toes To Bar

 

Individual & Master
50/35kg

Master+ & Master++ 
40/30kg

1 NICOLE REICHMUTH CROSSFIT ARLESHEIM 1 CAP + 83
2
3 TAPIO MUSTONEN CROSSFIT HERTTONIEMI 5 CAP + 86
4 ERWIN SCHIPPERS CROSSFIT KEISTAD 6 CAP + 81
5 RALF BOHLMANN CROSSFIT LUDWIGSBURG 2 06:00
6
7 OLIVER WEBER MYLEO CROSSFIT 2 06:00
8
9 FRANK JUST CROSSFIT ESSEN 1 05:14
10
11 NORBERT PEREZ CROSSFIT CASTRES 4 CAP + 89
12
1 CECILIA HELLMAN CROSSFIT NINER 2 05:54
2 MARIANNE HØJBJERG CROSSFIT 8500 3 CAP + 84
3 SIF HANSEN LOEFTERIET 1 05:36
4 ALEXANDRA DWENGER CROSSFIT QUICKBORN 5 CAP + 65
5 SYLVIA FISCHER CROSSFIT EO 4 CAP + 69
6 CORVERS GERD CROSSFIT MAINZ 1 04:30
7 PIOTR ZIARNIECKI BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 7 CAP + 88
8 YANNICK OBENAUER FFM CROSSFIT 2 04:47
9 DIRK FISCHER CROSSFIT EO 3 05:06
10 MARCO WISSNER TRAVE CROSSFIT 5 05:20
11 MIKE DOROWSKI CROSSFIT MAGDEBURG 6 05:49
12 SVEN GOSLAR CROSSFIT SG HANNOVER 4 05:09
1 LINE LOKTU CROSSFIT HARSTAD 10 CAP + 78
2 MAREN HAHLBROCK CROSSFIT KIEL 1 04:55
3 POLINA IVANOVA CROSSFIT HAMMERBROOK 6 05:47
4 KATRIN LUETHY CROSSFIT BASEL 4 05:32
5 STINE MOLTZEN CROSSFIT HOBRO 7 05:50
6 AGATA WYLEGALA REBEL NATURE GYM 3 05:31
7 SIDSEL PEDERSEN CROSSFIT NORCE 2 05:04
8 DIANA VIEWEG GRANDSTAND CROSSFIT 8 CAP + 83
9 JOHANNA STRIIM LØFTERIET 9 CAP + 81
10 DIANA MUNOZ SPREE CROSSFIT 5 05:43
1 FRANTIŠEK HERIBÁN MEDIEVOLUTION 3 04:15
2 ALEXANDER VORONOV CROSSFIT SKIRMISH 6 04:50
3 CHRISTIAN WEBER CROSSFITBAD MARIENBERG 7 04:53
4 NICOLAS RAPESO CROSSFIT ISLA BLANCA IBIZA 1 03:57
5 JOHANN SCHMIDT CROSSFIT IN TOWN 4 04:16
6 JULIAN VORNOFF CROSSFIT KAMPFGEIST 2 04:05
7 SASCHA ALBINI CROSSFITBASEL 8 05:11
8 CENK KULENS CROSSFIT CIRCUS MAXIMUS 10 CAP + 88
9 CHRIS EILING CROSSFIT MINS 5 04:35
10 ALEXANDER KREUGER CROSSFIT AKA 9 05:36
1 INGA TIEDMERS CROSSFIT WERK 9 CAP + 87
2 CHRISTINA PEDERSEN CROSSFIT HARSTAD 4 05:00
3 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO 3 04:55
4 ANNIKA KRAFT CROSSFIT HAMMERBROOK 11 CAP + 86
5 LUCA FODOR CROSSFIT TRAFO 6 05:17
6 MIRIAM KRUG CROSSFIT AORTA 9 CAP + 87
7 BERNADETTE WERLE CROSSFIT DISTRICT 2 8 05:47
8 KATHARINA ISELE BEN'S GYM AM LECH 4 05:00
9 CHARLOTTE MARIS CROSSFIT AKA 2 04:35
10 SUSAN TREPPNER FUNCTIONAL FITNESS JENA 1 04:26
11 MONA NAGEL CROSSFIT AORTA 12 CAP + 65
12 JOLANTA WESOŁOWSKA BARBELL SQUAD INOWROCŁAW 7 05:24
1 JAN MATIASKA CROSSFIT TURICUM 9 04:07
2 KLAAS WERGER- VON BERGEN FOERDE CROSSFIT 6 03:38
3 KONSTANTIN KRUSCHEL CROSSFIT KIEL 7 03:46
4 KASPER MYRUP CROSSFIT HOBRO 4 03:25
5 LUKAS GROULEFF BØDKER CROSSFIT HOBRO 10 04:24
6 PHILIPP STEINER CROSSFIT LUPARO 8 03:47
7 JULIAN REINHOLD CROSSFIT MINS 2 03:08
8 MORITZ FIEBIG CROSSFIT SANKT PAULI HAMBURG 3 03:14
9 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO 1 03:05
10 JEPPE FRAUSING CHRISTENSEN VIDAR CROSSFIT 11 04:30
11 PAWEŁ LISZEWSKI CROSSFIT GDYNIA 12 CAP
12 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT 5 03:32