Sunday - Jul 09
Finals 17.1 – Individual (RX / Masters / scaled) For time 4k run (25min timecap)
1 KATHARINA KLAR CROSSFIT HILDESHEIM
2 JANINA AGEL CROSSFIT OLDENBURG
3 MIRIAM KRUG EVOPE CROSSFIT BERLIN
4 LÍVIA SZPEVÁKOVÁ CROSSFIT PRESSBURG
5 MARIE VOGT CROSSFIT975
6 RADKA KITTOVA MBT PRAGUE
7 ANGELINA LOBRECHT NOEX-BERLIN
8 DANA HILLMANN INDEPENDENT
9 FRANZISKA HIRSCH ATHETIC CROSS GYM
10 PAT MATERNE ARGO ATHLETICS
1 JEREMY FARNWORTH INDEPENDENT
2 DENIS PIGALEV CROSSFIT LÜDENSCHEID
3 PHILIPP REICHWALD CROSSFIT LÜDENSCHEID
4 DENNIS OBST HAUPTSTADT CROSSFIT
5 FILIP SLADEK CROSSFIT LION SOUL FRAUNFELD
6 SEBASTIAN SCHAAF HAUPTSTADT CROSSFIT
7 OLIVER MÜHLHAUS CROSSFIT 50 GRAD NORD
8 TOM ULLRICH ARGO ATHLETICS
9 SASCHA RABENER NOEX-BERLIN
10 TORBEN PANKRATZ CROSSFIT CELLE
1 ANNIKA SCHUDAK CROSSFIT FIRST CLASS
2 STEPHANIE WEßEL AMBOSS CROSSFIT
3 SHARONE COHEN CROSSFIT TLV
4 ALEXANDRA WICHMANN CROSSFIT MUNICH
5 SUSAN FAATZ CROSSFIT CFD
6 BAS ASSENBROEK CROSSFIT SCHAGEN
7 MARIA GRØDEM CROSSFIT INUA
8 LORENZA FRANCIOSI BE BETTER CROSSFIT
9 SILKE JOHN CROSSFIT 48
10
1 ANNA KOLESNIKOVA ARMA S.M.C.
2 AMBRA DEL MORO CROSSFIT EFESTO
3 KRISTIN GOSDA MYLEO CROSSFIT
4 ELLEN NEUMANN CROSSFIT BAYREUTH
5 THERESA BRIEM CROSSFIT ERDING
6 LISA RIESS CROSSFIT BEWEGT
7 VALENTINA FACCHINI INDEPENDENT
8 MANUELA DREIER LIEBLINGSGYM CROSSFIT
9 FRANCESCA CANOBBIO CANTIERI CROSSFIT
10 JOSEPHINE PLACHETKA CROSSFIT POTSDAM
1 LORENA PERGOLA CROSSFIT ÖUF
2 ANN-KATHRIN KALSKI CROSSFIT GENGYM
3 EVGENIA ZIMMER CROSSFIT TRIER
4 MARLENE WALDVOGEL CROSSFIT FREIENBACH
5 KLAUDIA DABROWSKA BLACKBAND CROSSFIT
6 LUISE CAESAR G3 CROSSFIT
7 FRANCESCA MARCHIORI CANTIERI CROSSFIT
8 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT
9 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO
10
1 MARTYNA KRYSIAK CROSSFIT RESPECT
2 SERAINA HOCHSTRASSER CROSSFIT HELVETIX
3 CHRISTINA WEILAND CROSSFITVECHTA
4 MARIANNA TZOURTZEK ATHENS ARENA BOX
5 ANN-KATRIN WEBER FFM CROSSFIT
6 ELLI STENFORS CROSSFIT KREIS 9
7 ULI GLÖCKNER CROSSFIT AORTA
8 MADELAINE WICHTRUP CROSSFIT FLENSBURG
9 VANESSA WAGNER CROSSZONE
10 KATARÍNA LIPTÁKOVÁ CROSSFIT PRESSBURG
1 REIAD BOUZIANE TAKE CONTROL ELITE COMPETITOR
2 ROMAN HEININGER CROSSFIT MUNICH
3 MATHIAS DIX ARGO ATHLETICS
4 MIRKO GRASSHOFF MYLEO CROSSFIT
5 MARCEL SCHRÖDER CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 BJÖRN BIRKEN CROSSFIT ESSEN
7 ALESSANDRO CHIAROLANZA CROSSFIT TOWER
8 BORIS REIMERS CROSSFIT AM DOM
9 GEORGE STRAKOVITS CROSSATHLETIC LANDSBERG
10 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT
1 ANDREAS MORITZ ATHLETIC CROSS GYM
2 ANDREAS ALBRECHT LIFTRS GYM
3 MORTEN RASCH ARNESEN CROSSFIT MJØSA
4 PHILIPP STIEGLER CROSSFIT ANIMARUM
5 LARS JAKOBEIT CROSSFIT AORTA
6 MARC JERSCH CROSSFIT KULMBACH
7 MARCEL KOPPERS CROSSFIT 37
8 KONSTANTIN GATKE CROSSFIT SAAR
9 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT
10 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT
1 MARC WINDLER CROSSFIT ZÜRI OBERLAND
2 PHILIPP SCHULZ BASIS KARLSRUHE
3 JONAS ZISTLER CROSSFIT BAYEUTH
4 HUGO NEUFELD CROSSFIT ICKE
5 JINDRICH TOVARYS CROSSFIT BRATISLAVA
6 PETR SCHLEGEL THE GYM
7 LEON WAGENKNECHT CROSSFIT AORTA
8 NICK BLUM CROSSFIT ASSAULT
9 SŁAWEK ZAWROTNIAK BRIDGE NATION CROSSFIT
10 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO
1 SAMUEL BIERI CROSSFIT FREIENBACH
2 HENNING LANGER HAUPTSTADT CROSSFIT
3 OSKAR GÜNTHER CROSSFIT COLOGNE
4 HARRY WERZ HAUPTSTADT CROSSFIT
5 JONAS MÜLLER CROSSFIT LUZERN
6 KEVIN WINKENS CROSSFIT LOST LEGION
7 ZACH WOODS CROSSFIT KRAFTMÜHLE
8 DOMENIC BECKER CROSSFIT MUNICH
9 DIRK WUNDERLICH CROSSFIT MITTE
10 ARIEL BARWINSKI CROSSFIT SOLVAY
Finals 17.2&3 – Individual (RX / Masters) For time 40 dB shoulder to overhead 30/20 30 toes to bar 20 burpee box over 10 muscle ups (8min timecap) -1min rest to 17.3- ____________________________________________ Finals 17.2&3 – Individual (Scaled) For time 40 shoulder to overhead 50/35 30 toes through rings 20 burpee box over 10 c2b/pull ups (8min timecap) -1min rest to 17.3-
1 KATHARINA KLAR CROSSFIT HILDESHEIM
2 JANINA AGEL CROSSFIT OLDENBURG
3 MIRIAM KRUG EVOPE CROSSFIT BERLIN
4 LÍVIA SZPEVÁKOVÁ CROSSFIT PRESSBURG
5 MARIE VOGT CROSSFIT975
6 RADKA KITTOVA MBT PRAGUE
7 ANGELINA LOBRECHT NOEX-BERLIN
8 DANA HILLMANN INDEPENDENT
9 FRANZISKA HIRSCH ATHETIC CROSS GYM
10 PAT MATERNE ARGO ATHLETICS
1 JEREMY FARNWORTH INDEPENDENT
2 DENIS PIGALEV CROSSFIT LÜDENSCHEID
3 PHILIPP REICHWALD CROSSFIT LÜDENSCHEID
4 DENNIS OBST HAUPTSTADT CROSSFIT
5 FILIP SLADEK CROSSFIT LION SOUL FRAUNFELD
6 SEBASTIAN SCHAAF HAUPTSTADT CROSSFIT
7 OLIVER MÜHLHAUS CROSSFIT 50 GRAD NORD
8 TOM ULLRICH ARGO ATHLETICS
9 SASCHA RABENER NOEX-BERLIN
10 TORBEN PANKRATZ CROSSFIT CELLE
1 ANNIKA SCHUDAK CROSSFIT FIRST CLASS
2 STEPHANIE WEßEL AMBOSS CROSSFIT
3 SHARONE COHEN CROSSFIT TLV
4 ALEXANDRA WICHMANN CROSSFIT MUNICH
5 SUSAN FAATZ CROSSFIT CFD
6 BAS ASSENBROEK CROSSFIT SCHAGEN
7 MARIA GRØDEM CROSSFIT INUA
8 LORENZA FRANCIOSI BE BETTER CROSSFIT
9 SILKE JOHN CROSSFIT 48
10
1 ANNA KOLESNIKOVA ARMA S.M.C.
2 AMBRA DEL MORO CROSSFIT EFESTO
3 KRISTIN GOSDA MYLEO CROSSFIT
4 ELLEN NEUMANN CROSSFIT BAYREUTH
5 THERESA BRIEM CROSSFIT ERDING
6 LISA RIESS CROSSFIT BEWEGT
7 VALENTINA FACCHINI INDEPENDENT
8 MANUELA DREIER LIEBLINGSGYM CROSSFIT
9 FRANCESCA CANOBBIO CANTIERI CROSSFIT
10 JOSEPHINE PLACHETKA CROSSFIT POTSDAM
1 LORENA PERGOLA CROSSFIT ÖUF
2 ANN-KATHRIN KALSKI CROSSFIT GENGYM
3 EVGENIA ZIMMER CROSSFIT TRIER
4 MARLENE WALDVOGEL CROSSFIT FREIENBACH
5 KLAUDIA DABROWSKA BLACKBAND CROSSFIT
6 LUISE CAESAR G3 CROSSFIT
7 FRANCESCA MARCHIORI CANTIERI CROSSFIT
8 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT
9 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO
10
1 MARTYNA KRYSIAK CROSSFIT RESPECT
2 SERAINA HOCHSTRASSER CROSSFIT HELVETIX
3 CHRISTINA WEILAND CROSSFITVECHTA
4 MARIANNA TZOURTZEK ATHENS ARENA BOX
5 ANN-KATRIN WEBER FFM CROSSFIT
6 ELLI STENFORS CROSSFIT KREIS 9
7 ULI GLÖCKNER CROSSFIT AORTA
8 MADELAINE WICHTRUP CROSSFIT FLENSBURG
9 VANESSA WAGNER CROSSZONE
10 KATARÍNA LIPTÁKOVÁ CROSSFIT PRESSBURG
1 REIAD BOUZIANE TAKE CONTROL ELITE COMPETITOR
2 ROMAN HEININGER CROSSFIT MUNICH
3 MATHIAS DIX ARGO ATHLETICS
4 MIRKO GRASSHOFF MYLEO CROSSFIT
5 MARCEL SCHRÖDER CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 BJÖRN BIRKEN CROSSFIT ESSEN
7 ALESSANDRO CHIAROLANZA CROSSFIT TOWER
8 BORIS REIMERS CROSSFIT AM DOM
9 GEORGE STRAKOVITS CROSSATHLETIC LANDSBERG
10 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT
1 ANDREAS MORITZ ATHLETIC CROSS GYM
2 ANDREAS ALBRECHT LIFTRS GYM
3 MORTEN RASCH ARNESEN CROSSFIT MJØSA
4 PHILIPP STIEGLER CROSSFIT ANIMARUM
5 LARS JAKOBEIT CROSSFIT AORTA
6 MARC JERSCH CROSSFIT KULMBACH
7 MARCEL KOPPERS CROSSFIT 37
8 KONSTANTIN GATKE CROSSFIT SAAR
9 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT
10 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT
1 MARC WINDLER CROSSFIT ZÜRI OBERLAND
2 PHILIPP SCHULZ BASIS KARLSRUHE
3 JONAS ZISTLER CROSSFIT BAYEUTH
4 HUGO NEUFELD CROSSFIT ICKE
5 JINDRICH TOVARYS CROSSFIT BRATISLAVA
6 PETR SCHLEGEL THE GYM
7 LEON WAGENKNECHT CROSSFIT AORTA
8 NICK BLUM CROSSFIT ASSAULT
9 SŁAWEK ZAWROTNIAK BRIDGE NATION CROSSFIT
10 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO
1 SAMUEL BIERI CROSSFIT FREIENBACH
2 HENNING LANGER HAUPTSTADT CROSSFIT
3 OSKAR GÜNTHER CROSSFIT COLOGNE
4 HARRY WERZ HAUPTSTADT CROSSFIT
5 JONAS MÜLLER CROSSFIT LUZERN
6 KEVIN WINKENS CROSSFIT LOST LEGION
7 ZACH WOODS CROSSFIT KRAFTMÜHLE
8 DOMENIC BECKER CROSSFIT MUNICH
9 DIRK WUNDERLICH CROSSFIT MITTE
10 ARIEL BARWINSKI CROSSFIT SOLVAY
Finals 17.2&3 – Individual (RX / Masters) for time 63 pistols 42 power snatch 40/30 (7min timecap) ______________________________________________________ Finals 17.2&3 – Individual (Scaled) for time 63 wall balls 20/14 42 power snatch 30/20 (7min timecap)
1 KATHARINA KLAR CROSSFIT HILDESHEIM
2 JANINA AGEL CROSSFIT OLDENBURG
3 MIRIAM KRUG EVOPE CROSSFIT BERLIN
4 LÍVIA SZPEVÁKOVÁ CROSSFIT PRESSBURG
5 MARIE VOGT CROSSFIT975
6 RADKA KITTOVA MBT PRAGUE
7 ANGELINA LOBRECHT NOEX-BERLIN
8 DANA HILLMANN INDEPENDENT
9 FRANZISKA HIRSCH ATHETIC CROSS GYM
10 PAT MATERNE ARGO ATHLETICS
1 JEREMY FARNWORTH INDEPENDENT
2 DENIS PIGALEV CROSSFIT LÜDENSCHEID
3 PHILIPP REICHWALD CROSSFIT LÜDENSCHEID
4 DENNIS OBST HAUPTSTADT CROSSFIT
5 FILIP SLADEK CROSSFIT LION SOUL FRAUNFELD
6 SEBASTIAN SCHAAF HAUPTSTADT CROSSFIT
7 OLIVER MÜHLHAUS CROSSFIT 50 GRAD NORD
8 TOM ULLRICH ARGO ATHLETICS
9 SASCHA RABENER NOEX-BERLIN
10 TORBEN PANKRATZ CROSSFIT CELLE
1 ANNIKA SCHUDAK CROSSFIT FIRST CLASS
2 STEPHANIE WEßEL AMBOSS CROSSFIT
3 SHARONE COHEN CROSSFIT TLV
4 ALEXANDRA WICHMANN CROSSFIT MUNICH
5 SUSAN FAATZ CROSSFIT CFD
6 BAS ASSENBROEK CROSSFIT SCHAGEN
7 MARIA GRØDEM CROSSFIT INUA
8 LORENZA FRANCIOSI BE BETTER CROSSFIT
9 SILKE JOHN CROSSFIT 48
10
1 ANNA KOLESNIKOVA ARMA S.M.C.
2 AMBRA DEL MORO CROSSFIT EFESTO
3 KRISTIN GOSDA MYLEO CROSSFIT
4 ELLEN NEUMANN CROSSFIT BAYREUTH
5 THERESA BRIEM CROSSFIT ERDING
6 LISA RIESS CROSSFIT BEWEGT
7 VALENTINA FACCHINI INDEPENDENT
8 MANUELA DREIER LIEBLINGSGYM CROSSFIT
9 FRANCESCA CANOBBIO CANTIERI CROSSFIT
10 JOSEPHINE PLACHETKA CROSSFIT POTSDAM
1 LORENA PERGOLA CROSSFIT ÖUF
2 ANN-KATHRIN KALSKI CROSSFIT GENGYM
3 EVGENIA ZIMMER CROSSFIT TRIER
4 MARLENE WALDVOGEL CROSSFIT FREIENBACH
5 KLAUDIA DABROWSKA BLACKBAND CROSSFIT
6 LUISE CAESAR G3 CROSSFIT
7 FRANCESCA MARCHIORI CANTIERI CROSSFIT
8 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT
9 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO
10
1 MARTYNA KRYSIAK CROSSFIT RESPECT
2 SERAINA HOCHSTRASSER CROSSFIT HELVETIX
3 CHRISTINA WEILAND CROSSFITVECHTA
4 MARIANNA TZOURTZEK ATHENS ARENA BOX
5 ANN-KATRIN WEBER FFM CROSSFIT
6 ELLI STENFORS CROSSFIT KREIS 9
7 ULI GLÖCKNER CROSSFIT AORTA
8 MADELAINE WICHTRUP CROSSFIT FLENSBURG
9 VANESSA WAGNER CROSSZONE
10 KATARÍNA LIPTÁKOVÁ CROSSFIT PRESSBURG
1 REIAD BOUZIANE TAKE CONTROL ELITE COMPETITOR
2 ROMAN HEININGER CROSSFIT MUNICH
3 MATHIAS DIX ARGO ATHLETICS
4 MIRKO GRASSHOFF MYLEO CROSSFIT
5 MARCEL SCHRÖDER CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 BJÖRN BIRKEN CROSSFIT ESSEN
7 ALESSANDRO CHIAROLANZA CROSSFIT TOWER
8 BORIS REIMERS CROSSFIT AM DOM
9 GEORGE STRAKOVITS CROSSATHLETIC LANDSBERG
10 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT
1 ANDREAS MORITZ ATHLETIC CROSS GYM
2 ANDREAS ALBRECHT LIFTRS GYM
3 MORTEN RASCH ARNESEN CROSSFIT MJØSA
4 PHILIPP STIEGLER CROSSFIT ANIMARUM
5 LARS JAKOBEIT CROSSFIT AORTA
6 MARC JERSCH CROSSFIT KULMBACH
7 MARCEL KOPPERS CROSSFIT 37
8 KONSTANTIN GATKE CROSSFIT SAAR
9 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT
10 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT
1 MARC WINDLER CROSSFIT ZÜRI OBERLAND
2 PHILIPP SCHULZ BASIS KARLSRUHE
3 JONAS ZISTLER CROSSFIT BAYEUTH
4 HUGO NEUFELD CROSSFIT ICKE
5 JINDRICH TOVARYS CROSSFIT BRATISLAVA
6 PETR SCHLEGEL THE GYM
7 LEON WAGENKNECHT CROSSFIT AORTA
8 NICK BLUM CROSSFIT ASSAULT
9 SŁAWEK ZAWROTNIAK BRIDGE NATION CROSSFIT
10 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO
1 SAMUEL BIERI CROSSFIT FREIENBACH
2 HENNING LANGER HAUPTSTADT CROSSFIT
3 OSKAR GÜNTHER CROSSFIT COLOGNE
4 HARRY WERZ HAUPTSTADT CROSSFIT
5 JONAS MÜLLER CROSSFIT LUZERN
6 KEVIN WINKENS CROSSFIT LOST LEGION
7 ZACH WOODS CROSSFIT KRAFTMÜHLE
8 DOMENIC BECKER CROSSFIT MUNICH
9 DIRK WUNDERLICH CROSSFIT MITTE
10 ARIEL BARWINSKI CROSSFIT SOLVAY
Finals 17.4 – Individual (RX / Masters) Clean & jerk ladder 30sec lift – 10sec transition Male 105 110 115 120 125 130 135 140 145 150 Female 65 70 75 80 85 90 92.5 95 97.5 100 *max reps burpees over the bar as tiebreak __________________________________________________________ Finals 17.4 – Individual (scaled) Deadlift ladder 5 Dl each weight 30sec lift – 10sec transition Male 105 110 115 120 125 130 135 140 145 150 Female 65 70 75 80 85 90 92.5 95 97.5 100 *max reps burpees over the bar as tiebreak
1 KATHARINA KLAR CROSSFIT HILDESHEIM
2 JANINA AGEL CROSSFIT OLDENBURG
3 MIRIAM KRUG EVOPE CROSSFIT BERLIN
4 LÍVIA SZPEVÁKOVÁ CROSSFIT PRESSBURG
5 MARIE VOGT CROSSFIT975
6 RADKA KITTOVA MBT PRAGUE
7 ANGELINA LOBRECHT NOEX-BERLIN
8 DANA HILLMANN INDEPENDENT
9 FRANZISKA HIRSCH ATHETIC CROSS GYM
10 PAT MATERNE ARGO ATHLETICS
1 ANNIKA SCHUDAK CROSSFIT FIRST CLASS
2 STEPHANIE WEßEL AMBOSS CROSSFIT
3 SHARONE COHEN CROSSFIT TLV
4 ALEXANDRA WICHMANN CROSSFIT MUNICH
5 SUSAN FAATZ CROSSFIT CFD
6 BAS ASSENBROEK CROSSFIT SCHAGEN
7 MARIA GRØDEM CROSSFIT INUA
8 LORENZA FRANCIOSI BE BETTER CROSSFIT
9 SILKE JOHN CROSSFIT 48
10
1 ANNA KOLESNIKOVA ARMA S.M.C.
2 AMBRA DEL MORO CROSSFIT EFESTO
3 KRISTIN GOSDA MYLEO CROSSFIT
4 ELLEN NEUMANN CROSSFIT BAYREUTH
5 THERESA BRIEM CROSSFIT ERDING
6 LISA RIESS CROSSFIT BEWEGT
7 VALENTINA FACCHINI INDEPENDENT
8 MANUELA DREIER LIEBLINGSGYM CROSSFIT
9 FRANCESCA CANOBBIO CANTIERI CROSSFIT
10 JOSEPHINE PLACHETKA CROSSFIT POTSDAM
1 LORENA PERGOLA CROSSFIT ÖUF
2 ANN-KATHRIN KALSKI CROSSFIT GENGYM
3 EVGENIA ZIMMER CROSSFIT TRIER
4 MARLENE WALDVOGEL CROSSFIT FREIENBACH
5 KLAUDIA DABROWSKA BLACKBAND CROSSFIT
6 LUISE CAESAR G3 CROSSFIT
7 FRANCESCA MARCHIORI CANTIERI CROSSFIT
8 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT
9 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO
10
1 MARTYNA KRYSIAK CROSSFIT RESPECT
2 SERAINA HOCHSTRASSER CROSSFIT HELVETIX
3 CHRISTINA WEILAND CROSSFITVECHTA
4 MARIANNA TZOURTZEK ATHENS ARENA BOX
5 ANN-KATRIN WEBER FFM CROSSFIT
6 ELLI STENFORS CROSSFIT KREIS 9
7 ULI GLÖCKNER CROSSFIT AORTA
8 MADELAINE WICHTRUP CROSSFIT FLENSBURG
9 VANESSA WAGNER CROSSZONE
10 KATARÍNA LIPTÁKOVÁ CROSSFIT PRESSBURG
1 JEREMY FARNWORTH INDEPENDENT
2 DENIS PIGALEV CROSSFIT LÜDENSCHEID
3 PHILIPP REICHWALD CROSSFIT LÜDENSCHEID
4 DENNIS OBST HAUPTSTADT CROSSFIT
5 FILIP SLADEK CROSSFIT LION SOUL FRAUNFELD
6 SEBASTIAN SCHAAF HAUPTSTADT CROSSFIT
7 OLIVER MÜHLHAUS CROSSFIT 50 GRAD NORD
8 TOM ULLRICH ARGO ATHLETICS
9 SASCHA RABENER NOEX-BERLIN
10 TORBEN PANKRATZ CROSSFIT CELLE
1 REIAD BOUZIANE TAKE CONTROL ELITE COMPETITOR
2 ROMAN HEININGER CROSSFIT MUNICH
3 MATHIAS DIX ARGO ATHLETICS
4 MIRKO GRASSHOFF MYLEO CROSSFIT
5 MARCEL SCHRÖDER CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 BJÖRN BIRKEN CROSSFIT ESSEN
7 ALESSANDRO CHIAROLANZA CROSSFIT TOWER
8 BORIS REIMERS CROSSFIT AM DOM
9 GEORGE STRAKOVITS CROSSATHLETIC LANDSBERG
10 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT
1 ANDREAS MORITZ ATHLETIC CROSS GYM
2 ANDREAS ALBRECHT LIFTRS GYM
3 MORTEN RASCH ARNESEN CROSSFIT MJØSA
4 PHILIPP STIEGLER CROSSFIT ANIMARUM
5 LARS JAKOBEIT CROSSFIT AORTA
6 MARC JERSCH CROSSFIT KULMBACH
7 MARCEL KOPPERS CROSSFIT 37
8 KONSTANTIN GATKE CROSSFIT SAAR
9 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT
10 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT
1 MARC WINDLER CROSSFIT ZÜRI OBERLAND
2 PHILIPP SCHULZ BASIS KARLSRUHE
3 JONAS ZISTLER CROSSFIT BAYEUTH
4 HUGO NEUFELD CROSSFIT ICKE
5 JINDRICH TOVARYS CROSSFIT BRATISLAVA
6 PETR SCHLEGEL THE GYM
7 LEON WAGENKNECHT CROSSFIT AORTA
8 NICK BLUM CROSSFIT ASSAULT
9 SŁAWEK ZAWROTNIAK BRIDGE NATION CROSSFIT
10 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO
1 SAMUEL BIERI CROSSFIT FREIENBACH
2 HENNING LANGER HAUPTSTADT CROSSFIT
3 OSKAR GÜNTHER CROSSFIT COLOGNE
4 HARRY WERZ HAUPTSTADT CROSSFIT
5 JONAS MÜLLER CROSSFIT LUZERN
6 KEVIN WINKENS CROSSFIT LOST LEGION
7 ZACH WOODS CROSSFIT KRAFTMÜHLE
8 DOMENIC BECKER CROSSFIT MUNICH
9 DIRK WUNDERLICH CROSSFIT MITTE
10 ARIEL BARWINSKI CROSSFIT SOLVAY
Finals 17.5 – Individual (RX / Masters) For time 6 deadlifts 160/110 handstand walk 16 bar muscle ups handstand walk 6 deadlifts 160/110 *RX start from headstand (6min timecap)
1 ANNIKA SCHUDAK CROSSFIT FIRST CLASS
2 STEPHANIE WEßEL AMBOSS CROSSFIT
3 SHARONE COHEN CROSSFIT TLV
4 ALEXANDRA WICHMANN CROSSFIT MUNICH
5 SUSAN FAATZ CROSSFIT CFD
6 BAS ASSENBROEK CROSSFIT SCHAGEN
7 MARIA GRØDEM CROSSFIT INUA
8 LORENZA FRANCIOSI BE BETTER CROSSFIT
9 SILKE JOHN CROSSFIT 48
10
1 ANNA KOLESNIKOVA ARMA S.M.C.
2 AMBRA DEL MORO CROSSFIT EFESTO
3 KRISTIN GOSDA MYLEO CROSSFIT
4 ELLEN NEUMANN CROSSFIT BAYREUTH
5 THERESA BRIEM CROSSFIT ERDING
6 LISA RIESS CROSSFIT BEWEGT
7 VALENTINA FACCHINI INDEPENDENT
8 MANUELA DREIER LIEBLINGSGYM CROSSFIT
9 FRANCESCA CANOBBIO CANTIERI CROSSFIT
10 JOSEPHINE PLACHETKA CROSSFIT POTSDAM
1 LORENA PERGOLA CROSSFIT ÖUF
2 ANN-KATHRIN KALSKI CROSSFIT GENGYM
3 EVGENIA ZIMMER CROSSFIT TRIER
4 MARLENE WALDVOGEL CROSSFIT FREIENBACH
5 KLAUDIA DABROWSKA BLACKBAND CROSSFIT
6 LUISE CAESAR G3 CROSSFIT
7 FRANCESCA MARCHIORI CANTIERI CROSSFIT
8 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT
9 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO
10
1 MARTYNA KRYSIAK CROSSFIT RESPECT
2 SERAINA HOCHSTRASSER CROSSFIT HELVETIX
3 CHRISTINA WEILAND CROSSFITVECHTA
4 MARIANNA TZOURTZEK ATHENS ARENA BOX
5 ANN-KATRIN WEBER FFM CROSSFIT
6 ELLI STENFORS CROSSFIT KREIS 9
7 ULI GLÖCKNER CROSSFIT AORTA
8 MADELAINE WICHTRUP CROSSFIT FLENSBURG
9 VANESSA WAGNER CROSSZONE
10 KATARÍNA LIPTÁKOVÁ CROSSFIT PRESSBURG
1 REIAD BOUZIANE TAKE CONTROL ELITE COMPETITOR
2 ROMAN HEININGER CROSSFIT MUNICH
3 MATHIAS DIX ARGO ATHLETICS
4 MIRKO GRASSHOFF MYLEO CROSSFIT
5 MARCEL SCHRÖDER CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 BJÖRN BIRKEN CROSSFIT ESSEN
7 ALESSANDRO CHIAROLANZA CROSSFIT TOWER
8 BORIS REIMERS CROSSFIT AM DOM
9 GEORGE STRAKOVITS CROSSATHLETIC LANDSBERG
10 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT
1 ANDREAS MORITZ ATHLETIC CROSS GYM
2 ANDREAS ALBRECHT LIFTRS GYM
3 MORTEN RASCH ARNESEN CROSSFIT MJØSA
4 PHILIPP STIEGLER CROSSFIT ANIMARUM
5 LARS JAKOBEIT CROSSFIT AORTA
6 MARC JERSCH CROSSFIT KULMBACH
7 MARCEL KOPPERS CROSSFIT 37
8 KONSTANTIN GATKE CROSSFIT SAAR
9 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT
10 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT
1 MARC WINDLER CROSSFIT ZÜRI OBERLAND
2 PHILIPP SCHULZ BASIS KARLSRUHE
3 JONAS ZISTLER CROSSFIT BAYEUTH
4 HUGO NEUFELD CROSSFIT ICKE
5 JINDRICH TOVARYS CROSSFIT BRATISLAVA
6 PETR SCHLEGEL THE GYM
7 LEON WAGENKNECHT CROSSFIT AORTA
8 NICK BLUM CROSSFIT ASSAULT
9 SŁAWEK ZAWROTNIAK BRIDGE NATION CROSSFIT
10 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO
1 SAMUEL BIERI CROSSFIT FREIENBACH
2 HENNING LANGER HAUPTSTADT CROSSFIT
3 OSKAR GÜNTHER CROSSFIT COLOGNE
4 HARRY WERZ HAUPTSTADT CROSSFIT
5 JONAS MÜLLER CROSSFIT LUZERN
6 KEVIN WINKENS CROSSFIT LOST LEGION
7 ZACH WOODS CROSSFIT KRAFTMÜHLE
8 DOMENIC BECKER CROSSFIT MUNICH
9 DIRK WUNDERLICH CROSSFIT MITTE
10 ARIEL BARWINSKI CROSSFIT SOLVAY
Finals 17.6 – Individual (RX / Masters) For time slamball carry 21 slamball squats 50/30 slamball carry 3 rope climbs slamball carry 15 slamball squats slamball carry 2 rope climbs slamball carry 9 slamball squats slamball carry 1 rope climb slamball Carry *RX = Legless (11min timecap)
1 ANNIKA SCHUDAK CROSSFIT FIRST CLASS
2 STEPHANIE WEßEL AMBOSS CROSSFIT
3 SHARONE COHEN CROSSFIT TLV
4 ALEXANDRA WICHMANN CROSSFIT MUNICH
5 SUSAN FAATZ CROSSFIT CFD
6 BAS ASSENBROEK CROSSFIT SCHAGEN
7 MARIA GRØDEM CROSSFIT INUA
8 LORENZA FRANCIOSI BE BETTER CROSSFIT
9 SILKE JOHN CROSSFIT 48
10
1 ANNA KOLESNIKOVA ARMA S.M.C.
2 AMBRA DEL MORO CROSSFIT EFESTO
3 KRISTIN GOSDA MYLEO CROSSFIT
4 ELLEN NEUMANN CROSSFIT BAYREUTH
5 THERESA BRIEM CROSSFIT ERDING
6 LISA RIESS CROSSFIT BEWEGT
7 VALENTINA FACCHINI INDEPENDENT
8 MANUELA DREIER LIEBLINGSGYM CROSSFIT
9 FRANCESCA CANOBBIO CANTIERI CROSSFIT
10 JOSEPHINE PLACHETKA CROSSFIT POTSDAM
1 LORENA PERGOLA CROSSFIT ÖUF
2 ANN-KATHRIN KALSKI CROSSFIT GENGYM
3 EVGENIA ZIMMER CROSSFIT TRIER
4 MARLENE WALDVOGEL CROSSFIT FREIENBACH
5 KLAUDIA DABROWSKA BLACKBAND CROSSFIT
6 LUISE CAESAR G3 CROSSFIT
7 FRANCESCA MARCHIORI CANTIERI CROSSFIT
8 ANNE-SOPHIE KÖNIG HAUPTSTADT CROSSFIT
9 JESSICA DANNHEIMER CROSSFIT EO
10
1 MARTYNA KRYSIAK CROSSFIT RESPECT
2 SERAINA HOCHSTRASSER CROSSFIT HELVETIX
3 CHRISTINA WEILAND CROSSFITVECHTA
4 MARIANNA TZOURTZEK ATHENS ARENA BOX
5 ANN-KATRIN WEBER FFM CROSSFIT
6 ELLI STENFORS CROSSFIT KREIS 9
7 ULI GLÖCKNER CROSSFIT AORTA
8 MADELAINE WICHTRUP CROSSFIT FLENSBURG
9 VANESSA WAGNER CROSSZONE
10 KATARÍNA LIPTÁKOVÁ CROSSFIT PRESSBURG
1 REIAD BOUZIANE TAKE CONTROL ELITE COMPETITOR
2 ROMAN HEININGER CROSSFIT MUNICH
3 MATHIAS DIX ARGO ATHLETICS
4 MIRKO GRASSHOFF MYLEO CROSSFIT
5 MARCEL SCHRÖDER CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 BJÖRN BIRKEN CROSSFIT ESSEN
7 ALESSANDRO CHIAROLANZA CROSSFIT TOWER
8 BORIS REIMERS CROSSFIT AM DOM
9 GEORGE STRAKOVITS CROSSATHLETIC LANDSBERG
10 SEBASTIAN KRAUSER HAUPTSTADT CROSSFIT
1 ANDREAS MORITZ ATHLETIC CROSS GYM
2 ANDREAS ALBRECHT LIFTRS GYM
3 MORTEN RASCH ARNESEN CROSSFIT MJØSA
4 PHILIPP STIEGLER CROSSFIT ANIMARUM
5 LARS JAKOBEIT CROSSFIT AORTA
6 MARC JERSCH CROSSFIT KULMBACH
7 MARCEL KOPPERS CROSSFIT 37
8 KONSTANTIN GATKE CROSSFIT SAAR
9 FABIAN BULLACK LIEBLINGSGYM CROSSFIT
10 PIT RESSLER FOERDE CROSSFIT
1 MARC WINDLER CROSSFIT ZÜRI OBERLAND
2 PHILIPP SCHULZ BASIS KARLSRUHE
3 JONAS ZISTLER CROSSFIT BAYEUTH
4 HUGO NEUFELD CROSSFIT ICKE
5 JINDRICH TOVARYS CROSSFIT BRATISLAVA
6 PETR SCHLEGEL THE GYM
7 LEON WAGENKNECHT CROSSFIT AORTA
8 NICK BLUM CROSSFIT ASSAULT
9 SŁAWEK ZAWROTNIAK BRIDGE NATION CROSSFIT
10 KARAR MARGRANDER CROSSFIT LUPARO
1 SAMUEL BIERI CROSSFIT FREIENBACH
2 HENNING LANGER HAUPTSTADT CROSSFIT
3 OSKAR GÜNTHER CROSSFIT COLOGNE
4 HARRY WERZ HAUPTSTADT CROSSFIT
5 JONAS MÜLLER CROSSFIT LUZERN
6 KEVIN WINKENS CROSSFIT LOST LEGION
7 ZACH WOODS CROSSFIT KRAFTMÜHLE
8 DOMENIC BECKER CROSSFIT MUNICH
9 DIRK WUNDERLICH CROSSFIT MITTE
10 ARIEL BARWINSKI CROSSFIT SOLVAY
Finals 17.1 A&B – Team (RX / Masters) A For time 40m sprint (20m shuttle) 60m sprint (30m shuttle) 80m sprint (40m shuttle) -straight into-
1 Daily Dose MAD HALL CROSSFIT
2 berlin gold HAUPTSTADT CROSSFIT
3 50° Kampfgeist CROSSFIT 50 GRAD NORD
4 myleo Masters MYLEO CROSSFIT
5 The Bellum's Small One CROSSFIT BELLUM
6 Masters of Disaster CROSSFIT HH
7
8 Golden Girls CROSSFIT OLDENBURG
9 Alten Tanten CROSSFIT LB
10 NaJa CROSSFIT HÖLLENTAL
1 Mad Hall Team MAD HALL CROSSFIT
2 Crossfit Rhein-Neckar 2.0 CROSSFIT RHEIN-NECKAR
3 Salat komplett? CROSSFIT ICKE
4 BrickHouse team CROSSFIT BRATISLAVA
5 Flower Brigade CROSSFIT NORDLICHT
6 myflensbuddies CROSSFIT MYBUDDY
7 Team Kindergarten HAUPTSTADT CROSSFIT
8 Sturmflut CROSSFIT STURMFLUT
9 Les Ptits Gars du Coin' CROSSFIT MIRAGE
10 Bananas in Pyjamas CROSSFIT REUTLINGEN
1 Team liftrs CROSSFIT KØGE
2 Bestmen CROSSFIT NORTH ZONE
3 Hustle and Muscle CROSSFIT NS/HANGAR
4 ULTIMATE FITNESS ULTIMATE FITNESS
5 KraftMüller CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 Altonacken CROSSFIT ALTONA
7 Kreis 9 CROSSFIT KREIS 9
8 CrossFit Schmelztiegel CROSSFIT SCHMELZTIEGEL
9 Se Schwüppus CROSSFIT BASEL
10 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN / CROSSFIT FREIBURG
1 NS Superstars CROSSFIT FNF
2 CrossFit Potsdam CROSSFIT POTSDAM
3 Team CrossFit Cologne CROSSFIT COLOGNE
4 dynamic duo REEBOK CROSSFIT LJUBLJANA
5 FoodRebels CROSSFIT LUZERN
6 Team GymPro CROSSFIT ÜBERSEESTADT
7 CrossFit MINS MYLEO CROSSFIT
8 CROSSFIT CAEN CROSSFIT CAEN
9 Bignastics & Harrycane HAUPTSTADT CROSSFIT
10 the good dudes CROSSFIT CELLE/ CROSSFIT FIRST CLASS
1 SpreeCrossies SPREE CROSSFIT
2 CrossFit Rhein-Neckar CROSSFIT RHEIN NECKAR
3 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN
4 Team Vondel VONDELGYM
5 TaMi CFA Girls CROSSFIT ALTONA
6 Team Efesto CROSSFIT EFESTO
7 CF U1 Booty and the Beast CROSSFIT U1
8 CrossFit Wildpack Girls CROSSFIT WILDPACK
9 MiMiMi SPREE CROSSFIT
10 Neskymo&Gozmilla
1 CFRN Performance CROSSFIT RHEIN-NECKAR
2 Crossfit Munich Itchy & Scratchy CROSSFIT MUNICH
3 Swole Sisters CROSSFIT MAIN-TAUNUS
4 Chilly Vanilly 2.0 CROSSFIT ICKE
5 Strummipower MYLEO CROSSFIT
6 Myleo Raketen MYLEO CROSSFIT
7 LastKraftSchwestern CROSSFIT HH
8 ELEKTRO CROSSFIT ELEKTROMOC
9 strong chocoholics CROSSFITSG / CROSSFIT FIRST CLASS
10 Hakuna Masquata CROSSFIT POTSDAM
1 HuBAN&BJØRN CROSSFIT COPENHAGEN
2 HelvetChicks CROSSFIT HELVETIX
3 Crossfit Munich Heavy Girls CROSSFIT MUNICH
4 Power Gears CROSSFIT PRESSBURG
5 Mountain Maniacs CROSSFIT INNSBRUCK
6 Dick und Doof CROSSFIT BASEL
7 Northsquad CROSSFIT INITIUM
8 trainBlue Girls TRAINBLUE CROSSFIT
9 Onshores piger CROSSFIT ONSHORE
10 Le Francesche CANTIERI CROSSFIT
Finals 17.1 A&B – Team (RX / Masters) B For time 400m run 800m run 1200m run *score a: time after 80m sprint *score b: time after 1200m run
1 Daily Dose MAD HALL CROSSFIT
2 berlin gold HAUPTSTADT CROSSFIT
3 50° Kampfgeist CROSSFIT 50 GRAD NORD
4 myleo Masters MYLEO CROSSFIT
5 The Bellum's Small One CROSSFIT BELLUM
6 Masters of Disaster CROSSFIT HH
7
8 Golden Girls CROSSFIT OLDENBURG
9 Alten Tanten CROSSFIT LB
10 NaJa CROSSFIT HÖLLENTAL
1 Mad Hall Team MAD HALL CROSSFIT
2 Crossfit Rhein-Neckar 2.0 CROSSFIT RHEIN-NECKAR
3 Salat komplett? CROSSFIT ICKE
4 BrickHouse team CROSSFIT BRATISLAVA
5 Flower Brigade CROSSFIT NORDLICHT
6 myflensbuddies CROSSFIT MYBUDDY
7 Team Kindergarten HAUPTSTADT CROSSFIT
8 Sturmflut CROSSFIT STURMFLUT
9 Les Ptits Gars du Coin' CROSSFIT MIRAGE
10 Bananas in Pyjamas CROSSFIT REUTLINGEN
1 Team liftrs CROSSFIT KØGE
2 Bestmen CROSSFIT NORTH ZONE
3 Hustle and Muscle CROSSFIT NS/HANGAR
4 ULTIMATE FITNESS ULTIMATE FITNESS
5 KraftMüller CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 Altonacken CROSSFIT ALTONA
7 Kreis 9 CROSSFIT KREIS 9
8 CrossFit Schmelztiegel CROSSFIT SCHMELZTIEGEL
9 Se Schwüppus CROSSFIT BASEL
10 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN / CROSSFIT FREIBURG
1 NS Superstars CROSSFIT FNF
2 CrossFit Potsdam CROSSFIT POTSDAM
3 Team CrossFit Cologne CROSSFIT COLOGNE
4 dynamic duo REEBOK CROSSFIT LJUBLJANA
5 FoodRebels CROSSFIT LUZERN
6 Team GymPro CROSSFIT ÜBERSEESTADT
7 CrossFit MINS MYLEO CROSSFIT
8 CROSSFIT CAEN CROSSFIT CAEN
9 Bignastics & Harrycane HAUPTSTADT CROSSFIT
10 the good dudes CROSSFIT CELLE/ CROSSFIT FIRST CLASS
1 SpreeCrossies SPREE CROSSFIT
2 CrossFit Rhein-Neckar CROSSFIT RHEIN NECKAR
3 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN
4 Team Vondel VONDELGYM
5 TaMi CFA Girls CROSSFIT ALTONA
6 Team Efesto CROSSFIT EFESTO
7 CF U1 Booty and the Beast CROSSFIT U1
8 CrossFit Wildpack Girls CROSSFIT WILDPACK
9 MiMiMi SPREE CROSSFIT
10 Neskymo&Gozmilla
1 CFRN Performance CROSSFIT RHEIN-NECKAR
2 Crossfit Munich Itchy & Scratchy CROSSFIT MUNICH
3 Swole Sisters CROSSFIT MAIN-TAUNUS
4 Chilly Vanilly 2.0 CROSSFIT ICKE
5 Strummipower MYLEO CROSSFIT
6 Myleo Raketen MYLEO CROSSFIT
7 LastKraftSchwestern CROSSFIT HH
8 ELEKTRO CROSSFIT ELEKTROMOC
9 strong chocoholics CROSSFITSG / CROSSFIT FIRST CLASS
10 Hakuna Masquata CROSSFIT POTSDAM
1 HuBAN&BJØRN CROSSFIT COPENHAGEN
2 HelvetChicks CROSSFIT HELVETIX
3 Crossfit Munich Heavy Girls CROSSFIT MUNICH
4 Power Gears CROSSFIT PRESSBURG
5 Mountain Maniacs CROSSFIT INNSBRUCK
6 Dick und Doof CROSSFIT BASEL
7 Northsquad CROSSFIT INITIUM
8 trainBlue Girls TRAINBLUE CROSSFIT
9 Onshores piger CROSSFIT ONSHORE
10 Le Francesche CANTIERI CROSSFIT
Finals 17.2 – Team (RX / Masters) For time Partner A 21-15-9 burpee hang power clean 60/40 partner B 21-15-9 box over shoulder to overhead 60/40 partner A+B 45 burpee box over 45 hpc+jerk 60/40 (timecap 14min)
1 Daily Dose MAD HALL CROSSFIT
2 berlin gold HAUPTSTADT CROSSFIT
3 50° Kampfgeist CROSSFIT 50 GRAD NORD
4 myleo Masters MYLEO CROSSFIT
5 The Bellum's Small One CROSSFIT BELLUM
6 Masters of Disaster CROSSFIT HH
7
8 Golden Girls CROSSFIT OLDENBURG
9 Alten Tanten CROSSFIT LB
10 NaJa CROSSFIT HÖLLENTAL
1 Mad Hall Team MAD HALL CROSSFIT
2 Crossfit Rhein-Neckar 2.0 CROSSFIT RHEIN-NECKAR
3 Salat komplett? CROSSFIT ICKE
4 BrickHouse team CROSSFIT BRATISLAVA
5 Flower Brigade CROSSFIT NORDLICHT
6 myflensbuddies CROSSFIT MYBUDDY
7 Team Kindergarten HAUPTSTADT CROSSFIT
8 Sturmflut CROSSFIT STURMFLUT
9 Les Ptits Gars du Coin' CROSSFIT MIRAGE
10 Bananas in Pyjamas CROSSFIT REUTLINGEN
1 Team liftrs CROSSFIT KØGE
2 Bestmen CROSSFIT NORTH ZONE
3 Hustle and Muscle CROSSFIT NS/HANGAR
4 ULTIMATE FITNESS ULTIMATE FITNESS
5 KraftMüller CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 Altonacken CROSSFIT ALTONA
7 Kreis 9 CROSSFIT KREIS 9
8 CrossFit Schmelztiegel CROSSFIT SCHMELZTIEGEL
9 Se Schwüppus CROSSFIT BASEL
10 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN / CROSSFIT FREIBURG
1 NS Superstars CROSSFIT FNF
2 CrossFit Potsdam CROSSFIT POTSDAM
3 Team CrossFit Cologne CROSSFIT COLOGNE
4 dynamic duo REEBOK CROSSFIT LJUBLJANA
5 FoodRebels CROSSFIT LUZERN
6 Team GymPro CROSSFIT ÜBERSEESTADT
7 CrossFit MINS MYLEO CROSSFIT
8 CROSSFIT CAEN CROSSFIT CAEN
9 Bignastics & Harrycane HAUPTSTADT CROSSFIT
10 the good dudes CROSSFIT CELLE/ CROSSFIT FIRST CLASS
1 SpreeCrossies SPREE CROSSFIT
2 CrossFit Rhein-Neckar CROSSFIT RHEIN NECKAR
3 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN
4 Team Vondel VONDELGYM
5 TaMi CFA Girls CROSSFIT ALTONA
6 Team Efesto CROSSFIT EFESTO
7 CF U1 Booty and the Beast CROSSFIT U1
8 CrossFit Wildpack Girls CROSSFIT WILDPACK
9 MiMiMi SPREE CROSSFIT
10 Neskymo&Gozmilla
1 CFRN Performance CROSSFIT RHEIN-NECKAR
2 Crossfit Munich Itchy & Scratchy CROSSFIT MUNICH
3 Swole Sisters CROSSFIT MAIN-TAUNUS
4 Chilly Vanilly 2.0 CROSSFIT ICKE
5 Strummipower MYLEO CROSSFIT
6 Myleo Raketen MYLEO CROSSFIT
7 LastKraftSchwestern CROSSFIT HH
8 ELEKTRO CROSSFIT ELEKTROMOC
9 strong chocoholics CROSSFITSG / CROSSFIT FIRST CLASS
10 Hakuna Masquata CROSSFIT POTSDAM
1 HuBAN&BJØRN CROSSFIT COPENHAGEN
2 HelvetChicks CROSSFIT HELVETIX
3 Crossfit Munich Heavy Girls CROSSFIT MUNICH
4 Power Gears CROSSFIT PRESSBURG
5 Mountain Maniacs CROSSFIT INNSBRUCK
6 Dick und Doof CROSSFIT BASEL
7 Northsquad CROSSFIT INITIUM
8 trainBlue Girls TRAINBLUE CROSSFIT
9 Onshores piger CROSSFIT ONSHORE
10 Le Francesche CANTIERI CROSSFIT
Finals 17.3 – team (RX / Masters) Squat snatch ladder / Masters do Clean & Jerk 40sec lift – 10sec transition *score is heaviest lift partner A + B weights male 75 80 85 90 95 100 105 110 115 120 Weights Female 50 55 60 65 67.5 70 72.5 75 77.5 80
1 Daily Dose MAD HALL CROSSFIT
2 berlin gold HAUPTSTADT CROSSFIT
3 50° Kampfgeist CROSSFIT 50 GRAD NORD
4 myleo Masters MYLEO CROSSFIT
5 The Bellum's Small One CROSSFIT BELLUM
6 Masters of Disaster CROSSFIT HH
7
8 Golden Girls CROSSFIT OLDENBURG
9 Alten Tanten CROSSFIT LB
10 NaJa CROSSFIT HÖLLENTAL
1 Mad Hall Team MAD HALL CROSSFIT
2 Crossfit Rhein-Neckar 2.0 CROSSFIT RHEIN-NECKAR
3 Salat komplett? CROSSFIT ICKE
4 BrickHouse team CROSSFIT BRATISLAVA
5 Flower Brigade CROSSFIT NORDLICHT
6 myflensbuddies CROSSFIT MYBUDDY
7 Team Kindergarten HAUPTSTADT CROSSFIT
8 Sturmflut CROSSFIT STURMFLUT
9 Les Ptits Gars du Coin' CROSSFIT MIRAGE
10 Bananas in Pyjamas CROSSFIT REUTLINGEN
1 Team liftrs CROSSFIT KØGE
2 Bestmen CROSSFIT NORTH ZONE
3 Hustle and Muscle CROSSFIT NS/HANGAR
4 ULTIMATE FITNESS ULTIMATE FITNESS
5 KraftMüller CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 Altonacken CROSSFIT ALTONA
7 Kreis 9 CROSSFIT KREIS 9
8 CrossFit Schmelztiegel CROSSFIT SCHMELZTIEGEL
9 Se Schwüppus CROSSFIT BASEL
10 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN / CROSSFIT FREIBURG
1 NS Superstars CROSSFIT FNF
2 CrossFit Potsdam CROSSFIT POTSDAM
3 Team CrossFit Cologne CROSSFIT COLOGNE
4 dynamic duo REEBOK CROSSFIT LJUBLJANA
5 FoodRebels CROSSFIT LUZERN
6 Team GymPro CROSSFIT ÜBERSEESTADT
7 CrossFit MINS MYLEO CROSSFIT
8 CROSSFIT CAEN CROSSFIT CAEN
9 Bignastics & Harrycane HAUPTSTADT CROSSFIT
10 the good dudes CROSSFIT CELLE/ CROSSFIT FIRST CLASS
1 SpreeCrossies SPREE CROSSFIT
2 CrossFit Rhein-Neckar CROSSFIT RHEIN NECKAR
3 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN
4 Team Vondel VONDELGYM
5 TaMi CFA Girls CROSSFIT ALTONA
6 Team Efesto CROSSFIT EFESTO
7 CF U1 Booty and the Beast CROSSFIT U1
8 CrossFit Wildpack Girls CROSSFIT WILDPACK
9 MiMiMi SPREE CROSSFIT
10 Neskymo&Gozmilla
1 CFRN Performance CROSSFIT RHEIN-NECKAR
2 Crossfit Munich Itchy & Scratchy CROSSFIT MUNICH
3 Swole Sisters CROSSFIT MAIN-TAUNUS
4 Chilly Vanilly 2.0 CROSSFIT ICKE
5 Strummipower MYLEO CROSSFIT
6 Myleo Raketen MYLEO CROSSFIT
7 LastKraftSchwestern CROSSFIT HH
8 ELEKTRO CROSSFIT ELEKTROMOC
9 strong chocoholics CROSSFITSG / CROSSFIT FIRST CLASS
10 Hakuna Masquata CROSSFIT POTSDAM
1 HuBAN&BJØRN CROSSFIT COPENHAGEN
2 HelvetChicks CROSSFIT HELVETIX
3 Crossfit Munich Heavy Girls CROSSFIT MUNICH
4 Power Gears CROSSFIT PRESSBURG
5 Mountain Maniacs CROSSFIT INNSBRUCK
6 Dick und Doof CROSSFIT BASEL
7 Northsquad CROSSFIT INITIUM
8 trainBlue Girls TRAINBLUE CROSSFIT
9 Onshores piger CROSSFIT ONSHORE
10 Le Francesche CANTIERI CROSSFIT
Saturday - Jul 08
Finals 17.4 – Team (RX / Masters) Amrap 16 1 round of 5 syncro c2b pull up 10 syncro t2b 15 wall balls 20/14 then 10 partner deadlifts 170/120 10/5 ring muscle ups 2 rounds of 5 syncro c2b pull up 10 syncro t2b 15 wall balls 20/14 then 20 partner deadlifts 170/120 20/10 ring muscle ups 3 rounds of 5 syncro c2b pull up 10 syncro t2b 15 wall balls 20/14 then 30 partner deadlifts 170/120 30/15 ring muscle ups . . .
1 Daily Dose MAD HALL CROSSFIT
2 berlin gold HAUPTSTADT CROSSFIT
3 50° Kampfgeist CROSSFIT 50 GRAD NORD
4 myleo Masters MYLEO CROSSFIT
5 The Bellum's Small One CROSSFIT BELLUM
6 Masters of Disaster CROSSFIT HH
7
8 Golden Girls CROSSFIT OLDENBURG
9 Alten Tanten CROSSFIT LB
10 NaJa CROSSFIT HÖLLENTAL
1 Mad Hall Team MAD HALL CROSSFIT
2 Crossfit Rhein-Neckar 2.0 CROSSFIT RHEIN-NECKAR
3 Salat komplett? CROSSFIT ICKE
4 BrickHouse team CROSSFIT BRATISLAVA
5 Flower Brigade CROSSFIT NORDLICHT
6 myflensbuddies CROSSFIT MYBUDDY
7 Team Kindergarten HAUPTSTADT CROSSFIT
8 Sturmflut CROSSFIT STURMFLUT
9 Les Ptits Gars du Coin' CROSSFIT MIRAGE
10 Bananas in Pyjamas CROSSFIT REUTLINGEN
1 Team liftrs CROSSFIT KØGE
2 Bestmen CROSSFIT NORTH ZONE
3 Hustle and Muscle CROSSFIT NS/HANGAR
4 ULTIMATE FITNESS ULTIMATE FITNESS
5 KraftMüller CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 Altonacken CROSSFIT ALTONA
7 Kreis 9 CROSSFIT KREIS 9
8 CrossFit Schmelztiegel CROSSFIT SCHMELZTIEGEL
9 Se Schwüppus CROSSFIT BASEL
10 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN / CROSSFIT FREIBURG
1 NS Superstars CROSSFIT FNF
2 CrossFit Potsdam CROSSFIT POTSDAM
3 Team CrossFit Cologne CROSSFIT COLOGNE
4 dynamic duo REEBOK CROSSFIT LJUBLJANA
5 FoodRebels CROSSFIT LUZERN
6 Team GymPro CROSSFIT ÜBERSEESTADT
7 CrossFit MINS MYLEO CROSSFIT
8 CROSSFIT CAEN CROSSFIT CAEN
9 Bignastics & Harrycane HAUPTSTADT CROSSFIT
10 the good dudes CROSSFIT CELLE/ CROSSFIT FIRST CLASS
1 SpreeCrossies SPREE CROSSFIT
2 CrossFit Rhein-Neckar CROSSFIT RHEIN NECKAR
3 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN
4 Team Vondel VONDELGYM
5 TaMi CFA Girls CROSSFIT ALTONA
6 Team Efesto CROSSFIT EFESTO
7 CF U1 Booty and the Beast CROSSFIT U1
8 CrossFit Wildpack Girls CROSSFIT WILDPACK
9 MiMiMi SPREE CROSSFIT
10 Neskymo&Gozmilla
1 CFRN Performance CROSSFIT RHEIN-NECKAR
2 Crossfit Munich Itchy & Scratchy CROSSFIT MUNICH
3 Swole Sisters CROSSFIT MAIN-TAUNUS
4 Chilly Vanilly 2.0 CROSSFIT ICKE
5 Strummipower MYLEO CROSSFIT
6 Myleo Raketen MYLEO CROSSFIT
7 LastKraftSchwestern CROSSFIT HH
8 ELEKTRO CROSSFIT ELEKTROMOC
9 strong chocoholics CROSSFITSG / CROSSFIT FIRST CLASS
10 Hakuna Masquata CROSSFIT POTSDAM
1 HuBAN&BJØRN CROSSFIT COPENHAGEN
2 HelvetChicks CROSSFIT HELVETIX
3 Crossfit Munich Heavy Girls CROSSFIT MUNICH
4 Power Gears CROSSFIT PRESSBURG
5 Mountain Maniacs CROSSFIT INNSBRUCK
6 Dick und Doof CROSSFIT BASEL
7 Northsquad CROSSFIT INITIUM
8 trainBlue Girls TRAINBLUE CROSSFIT
9 Onshores piger CROSSFIT ONSHORE
10 Le Francesche CANTIERI CROSSFIT
Finals 17.5 – Team (RX / Masters) For time 60 hspu 60 pistols slamball lunges 50/30 2rounds stadium slamball carry handstand walk *one partner works, one parter rests/holds slamball
1 Daily Dose MAD HALL CROSSFIT
2 berlin gold HAUPTSTADT CROSSFIT
3 50° Kampfgeist CROSSFIT 50 GRAD NORD
4 myleo Masters MYLEO CROSSFIT
5 The Bellum's Small One CROSSFIT BELLUM
6 Masters of Disaster CROSSFIT HH
7
8 Golden Girls CROSSFIT OLDENBURG
9 Alten Tanten CROSSFIT LB
10 NaJa CROSSFIT HÖLLENTAL
1 Mad Hall Team MAD HALL CROSSFIT
2 Crossfit Rhein-Neckar 2.0 CROSSFIT RHEIN-NECKAR
3 Salat komplett? CROSSFIT ICKE
4 BrickHouse team CROSSFIT BRATISLAVA
5 Flower Brigade CROSSFIT NORDLICHT
6 myflensbuddies CROSSFIT MYBUDDY
7 Team Kindergarten HAUPTSTADT CROSSFIT
8 Sturmflut CROSSFIT STURMFLUT
9 Les Ptits Gars du Coin' CROSSFIT MIRAGE
10 Bananas in Pyjamas CROSSFIT REUTLINGEN
1 Team liftrs CROSSFIT KØGE
2 Bestmen CROSSFIT NORTH ZONE
3 Hustle and Muscle CROSSFIT NS/HANGAR
4 ULTIMATE FITNESS ULTIMATE FITNESS
5 KraftMüller CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 Altonacken CROSSFIT ALTONA
7 Kreis 9 CROSSFIT KREIS 9
8 CrossFit Schmelztiegel CROSSFIT SCHMELZTIEGEL
9 Se Schwüppus CROSSFIT BASEL
10 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN / CROSSFIT FREIBURG
1 NS Superstars CROSSFIT FNF
2 CrossFit Potsdam CROSSFIT POTSDAM
3 Team CrossFit Cologne CROSSFIT COLOGNE
4 dynamic duo REEBOK CROSSFIT LJUBLJANA
5 FoodRebels CROSSFIT LUZERN
6 Team GymPro CROSSFIT ÜBERSEESTADT
7 CrossFit MINS MYLEO CROSSFIT
8 CROSSFIT CAEN CROSSFIT CAEN
9 Bignastics & Harrycane HAUPTSTADT CROSSFIT
10 the good dudes CROSSFIT CELLE/ CROSSFIT FIRST CLASS
1 SpreeCrossies SPREE CROSSFIT
2 CrossFit Rhein-Neckar CROSSFIT RHEIN NECKAR
3 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN
4 Team Vondel VONDELGYM
5 TaMi CFA Girls CROSSFIT ALTONA
6 Team Efesto CROSSFIT EFESTO
7 CF U1 Booty and the Beast CROSSFIT U1
8 CrossFit Wildpack Girls CROSSFIT WILDPACK
9 MiMiMi SPREE CROSSFIT
10 Neskymo&Gozmilla
1 CFRN Performance CROSSFIT RHEIN-NECKAR
2 Crossfit Munich Itchy & Scratchy CROSSFIT MUNICH
3 Swole Sisters CROSSFIT MAIN-TAUNUS
4 Chilly Vanilly 2.0 CROSSFIT ICKE
5 Strummipower MYLEO CROSSFIT
6 Myleo Raketen MYLEO CROSSFIT
7 LastKraftSchwestern CROSSFIT HH
8 ELEKTRO CROSSFIT ELEKTROMOC
9 strong chocoholics CROSSFITSG / CROSSFIT FIRST CLASS
10 Hakuna Masquata CROSSFIT POTSDAM
1 HuBAN&BJØRN CROSSFIT COPENHAGEN
2 HelvetChicks CROSSFIT HELVETIX
3 Crossfit Munich Heavy Girls CROSSFIT MUNICH
4 Power Gears CROSSFIT PRESSBURG
5 Mountain Maniacs CROSSFIT INNSBRUCK
6 Dick und Doof CROSSFIT BASEL
7 Northsquad CROSSFIT INITIUM
8 trainBlue Girls TRAINBLUE CROSSFIT
9 Onshores piger CROSSFIT ONSHORE
10 Le Francesche CANTIERI CROSSFIT
Finals 17.6 – Team (RX / Masters) For time Partner A 30 thruster 50/35 sprint Partner B 30 thruster 50/35 sprint (3min timecap)
1 Daily Dose MAD HALL CROSSFIT
2 berlin gold HAUPTSTADT CROSSFIT
3 50° Kampfgeist CROSSFIT 50 GRAD NORD
4 myleo Masters MYLEO CROSSFIT
5 The Bellum's Small One CROSSFIT BELLUM
6 Masters of Disaster CROSSFIT HH
7
8 Golden Girls CROSSFIT OLDENBURG
9 Alten Tanten CROSSFIT LB
10 NaJa CROSSFIT HÖLLENTAL
1 Mad Hall Team MAD HALL CROSSFIT
2 Crossfit Rhein-Neckar 2.0 CROSSFIT RHEIN-NECKAR
3 Salat komplett? CROSSFIT ICKE
4 BrickHouse team CROSSFIT BRATISLAVA
5 Flower Brigade CROSSFIT NORDLICHT
6 myflensbuddies CROSSFIT MYBUDDY
7 Team Kindergarten HAUPTSTADT CROSSFIT
8 Sturmflut CROSSFIT STURMFLUT
9 Les Ptits Gars du Coin' CROSSFIT MIRAGE
10 Bananas in Pyjamas CROSSFIT REUTLINGEN
1 Team liftrs CROSSFIT KØGE
2 Bestmen CROSSFIT NORTH ZONE
3 Hustle and Muscle CROSSFIT NS/HANGAR
4 ULTIMATE FITNESS ULTIMATE FITNESS
5 KraftMüller CROSSFIT KRAFTMÜHLE
6 Altonacken CROSSFIT ALTONA
7 Kreis 9 CROSSFIT KREIS 9
8 CrossFit Schmelztiegel CROSSFIT SCHMELZTIEGEL
9 Se Schwüppus CROSSFIT BASEL
10 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN / CROSSFIT FREIBURG
1 NS Superstars CROSSFIT FNF
2 CrossFit Potsdam CROSSFIT POTSDAM
3 Team CrossFit Cologne CROSSFIT COLOGNE
4 dynamic duo REEBOK CROSSFIT LJUBLJANA
5 FoodRebels CROSSFIT LUZERN
6 Team GymPro CROSSFIT ÜBERSEESTADT
7 CrossFit MINS MYLEO CROSSFIT
8 CROSSFIT CAEN CROSSFIT CAEN
9 Bignastics & Harrycane HAUPTSTADT CROSSFIT
10 the good dudes CROSSFIT CELLE/ CROSSFIT FIRST CLASS
1 SpreeCrossies SPREE CROSSFIT
2 CrossFit Rhein-Neckar CROSSFIT RHEIN NECKAR
3 Team Kau-Kuh CROSSFIT TWO 2 SEVEN
4 Team Vondel VONDELGYM
5 TaMi CFA Girls CROSSFIT ALTONA
6 Team Efesto CROSSFIT EFESTO
7 CF U1 Booty and the Beast CROSSFIT U1
8 CrossFit Wildpack Girls CROSSFIT WILDPACK
9 MiMiMi SPREE CROSSFIT
10 Neskymo&Gozmilla
1 CFRN Performance CROSSFIT RHEIN-NECKAR
2 Crossfit Munich Itchy & Scratchy CROSSFIT MUNICH
3 Swole Sisters CROSSFIT MAIN-TAUNUS
4 Chilly Vanilly 2.0 CROSSFIT ICKE
5 Strummipower MYLEO CROSSFIT
6 Myleo Raketen MYLEO CROSSFIT
7 LastKraftSchwestern CROSSFIT HH
8 ELEKTRO CROSSFIT ELEKTROMOC
9 strong chocoholics CROSSFITSG / CROSSFIT FIRST CLASS
10 Hakuna Masquata CROSSFIT POTSDAM
1 HuBAN&BJØRN CROSSFIT COPENHAGEN
2 HelvetChicks CROSSFIT HELVETIX
3 Crossfit Munich Heavy Girls CROSSFIT MUNICH
4 Power Gears CROSSFIT PRESSBURG
5 Mountain Maniacs CROSSFIT INNSBRUCK
6 Dick und Doof CROSSFIT BASEL
7 Northsquad CROSSFIT INITIUM
8 trainBlue Girls TRAINBLUE CROSSFIT
9 Onshores piger CROSSFIT ONSHORE
10 Le Francesche CANTIERI CROSSFIT